CHP'den AKP'ye bayram ziyareti

CHP'den AKP'ye bayram ziyareti
CHP'den AKP'ye bayram ziyareti
AK Parti'nin ilk bayram misafiri CHP heyeti oldu. Ilımlı mesajların verildi ziyarette Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, uzun tutukluluk sürelerinden AK Parti'nin de rahatsızlık duyduğunu ve 'cezaevlerinde kimsenin kalmamasını arzu ettiklerini' söyledi.

ANKARA - Kurban Bayramı dolayısıyla siyasi partiler arası bayramlaşmalar parti genel merkezlerinde devam ediyor.

AK Parti 'yi ilk olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve Parti Meclisi üyeleri Umut Akdoğan ile Gül Çiftçi'den oluşan CHP heyeti ziyaret etti.

AK Parti'de ise heyetleri AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Ankara Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, Kadın Kolları Genel Sekreteri Mürşide Balaban ve Gençlik Kolları MKYK Üyesi Alaaddin Ünüvar karşıladı.

CHP'li Tezcan, ziyarette ilk olarak İyimaya ile komisyonda birlikte verimli ve yoğun bir çalışma geçirdiklerini belirtti.

Mehmet Ali Şahin'in “Başkanımızdan memnun musunuz?” sorusu üzerine Tezcan, “Memnunuz, gayet iyi çalışıyoruz ama bir daha ki bayrama tutuksuz vekillerimizle girmek istiyoruz. Onları da aramızda görmeliyiz” dedi.

Tezcan'ın sözleri üzerine de Şahin, “Bu konu yargının ilgi alanına giriyor, yargı konuya ilişkin kararı vermeli” diye konuştu.

Parlamento'nun irade ortaya koyması halinde bu sorunun çözüleceğini iddia eden Tezcan'a yanıt İyimaya'dan “ Türkiye , Parlamento mutabakata varırsa sorun çözülür, gerekli hukuk normu değiştirilebilir” şeklinde geldi.

CHP'li Tezcan ise “Tutuklu milletvekili konusunda Parlamento iradesi netleşir, oluşursa çözüm konusunda bir mutabakata varabiliriz. Daha önce yapılmış bir protokol var. Bayram günlerinde onu hatırlatmayı, iyiye vesile olması için faydalı gördüm” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin de şöyle konuştu:
“Uzun tutukluluk sürelerinden biz de rahatsızlık duyuyoruz. Adalet Bakanlığı'nın bu konuda bir çalışması var, yargı reformu çalışmaları kapsamında bu konuya da çözüm aranıyor. Sohbete böyle bir konuyla girmenizi anlıyorum, tutuklu vekillerden parti olarak rahatsızlık duymanızı da anlıyorum, saygıyla karşılıyorum. İki milletvekilinizin tutuklu olması sizi rahatsız edebilir ama bu konunun yargısal bir konu olduğu kanaatindeyim. Parlamentonun yapacağı bir şey olursa bu konuda tasarı ya da teklifin parlamentoya gelmesi gerekir ki bu konuda parlamentoya gelmiş olsun. Arzu ederiz ki cezaevlerinde kimse kalmasın.”

Tezcan, sohbete bu konuyla başlamalarını anlayışla karşıladığı için Şahin'e teşekkür ederek, AK Parti teşkilatının Kurban Bayramı ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. (aa)