CHP'den AKP'ye çağrı: Meclis'i toplayalım

CHP Grup Başkanvekili Anadol, AKP'ye "Tren kaçıyor. 'Evet' deyin, olağanüstü toplantı için imzaları hemen toplayalım" diye seslendi.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Türkiye'nin 40 yıllık AB hayalinin gerçekleşmesi için TCK'nın yasalaşması gerektiğini belirtti, "Zararın neresinden dönülse kardır. 1 Ekim'de tren kaçıyor. Buradan çağrıda bulunuyoruz: 'Evet' deyin, olağanüstü toplantı için imzaları hemen toplayalım" dedi.
Anadol, TBMM'de gazetecilerle yaptığı sohbette, TCK yasası ile ilgili tartışmaları değerlendirdi. AB'ye giriş çabasının Türkiye'nin bir devlet politikası olduğunu anımsatan Anadol, "Daha önce bu şans iki kez kaçırıldı. Hiç haketmediği halde AKP'nin, AB'ye girme şansı vardı. Başbakan Erdoğan'ın girişimi ile bu şans da kaçıyor" dedi.
AKP'nin söylemlerine karşın merkez partisi olamadığını savunan Anadol, AB konusunda yaşanan dramatik sonucun da bu gerçekten kaynaklandığını söyledi. Başbakan Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir belediye başkanı olduğu dönemde, şerri hükümlerin temsilcisi anlamında 'Ben İstanbul'un imamıyım' dediğini ve bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanı olarak kendisini 'Türkiye'nin imamı' olarak gördüğünü öne süren Anadol, şöyle devam etti:
"Çıkardım, dediği o milli görüş gömleğini hiçbir zaman çıkarmadı. Birkaç da gömlek diktirdi, değiştire değiştire giyiyor. Ancak o gömleklerin formatları aynı. Türkiye AB için belki son fırsatı, tarikatlara mesaj vermek için tepme noktasına geldi.
AB konusunda çıkacak olumlu raporun nemasını elbette AKP alacaktı, ama biz bunu değil, Türkiye'nin çıkarını düşündük. Ancak Genel Başkanımızın Cumartesi günü yaptığı 'TBMM'yi kapatmayalım' çağrısına rağmen, Erdoğan olumlu yanıt vermedir. Devlet adamlığı basiretini gösteremedi. Bu çağrıyı AKP'yi köşeye sıkıştırmak için değil, Türkiye'nin geleceği için yaptık."
Yarın Hazine bonosu ihalesi yapılacağını anımsatan Anadol, "Bu ihale Türkiye'nin geçen hafta yaşadığı gelişmelerin bedelini ortaya koyacak. Zararın 100 trilyon lira olabileceği duyumu alıyoruz. Bunun sorumluluğu başbakana aittir. Türkiye'nin 40 yıllık hayalini, çabasını ve emeğini, başbakan da olsa kimsenin yok etmeye hakkı yok. AB konusunda halkın isteği ile Başbakan'ın isteği ters düştü. Başta Verheugen olmak üzerene AB yetkilileri bunu görmeli" dedi.
Anadol, TBMM'yi 1 Ekim'den önce olağanüstü toplantıya çağırma konusunda şunları söyledi:
"Bu çağrıda elbette bulunabiliriz, ama gelmeyeceklerse faydası olmaz. Ancak yine de buradan çağrıda bulunuyoruz, 'evet' desinler, hemen imzaları toplayalım. Ancak platonik aşıklar gibi tek başına olmaz bu. Zararın neresinden dönülse kardır. 1 Ekim'den önce bitirelim TCK'yı. Bu tarihten sonra tren kaçıyor. Sayın Başbakan duran trene binmek yerine kaçan treni yakalamaya çalışıyor, bu akıldışı bir şey."