CHP'den anayasa değişikliğine şartlı 'evet'

CHP'den anayasa değişikliğine şartlı 'evet'
CHP'den anayasa değişikliğine şartlı 'evet'
CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, yeni dönemde yol ve yön gösterici etkin bir muhalefet sergileyeceklerini söyleyerek, "CHP'nin, özgürlükçü, demokratikleşmeden yana, hukukun üstünlüğünü egemen kılacak bir anayasa değişikliğine karşı çıkması mümkün değil. Ancak, başkanlık sistemini geçirmek için önümüze anayasa değişikliğini 'havuç' olarak getireceklerse biz bu oyuna gelmeyiz" dedi.

RADİKAL - Seçimin ardından üst üste toplanan CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), yeni dönemde izlenecek yol haritasının ana hatlarını belirledi. Buna göre, başkanlık sistemi ve anayasanın ilk 4 maddesi konusundaki olası değişiklik önerilerine izin verilmemesi ve bu konuların 'kırmızı çizgiler' olarak ilan edilmesi eğilimi ağırlık kazandı. 

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel yaptığı yazılı açıklamada, "Yeni dönemde CHP savunma değil hücum futbolu oynayacak. CHP etkin bir muhalefet yapacak, ancak çatışmacı ve kırıcı hareketlerden kaçınacak. Fakat, bu asla muhalefetin dozunun düşürülmesi olarak algılanmamalı. Yol ve yön gösterici etkin bir muhalefet anlayışı hakim kılınacak" dedi ve ekledi: "CHP'nin, özgürlükçü, demokratikleşmeden yana, hukukun üstünlüğünü egemen kılacak, hakim teminatını ve kuvvetler ayrılığı ilkesini pekiştirecek bir anayasa değişikliğine karşı çıkması mümkün değil. Ancak, başkanlık sistemini geçirmek için önümüze anayasa değişikliğini 'havuç' olarak getireceklerse biz bu oyuna gelmeyiz. Türkiye'yi kutuplaştıracak bir başkanlık önerisi ve anayasanın 'Değiştirilmesi teklif dahi edilemez' ilk 4 maddesini asla tartışmayacağız." 
DHA-Mehmed Hakkı ÖZBAYIR