CHP'den askeri öğrenciler için kanun teklifi

CHP'den askeri öğrenciler için kanun teklifi
CHP'den askeri öğrenciler için kanun teklifi
CHP, askeri öğrencilikten ayrılanlara borcunu ödeme konusunda kolaylık sağlanması için kanun teklifi verdi.

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, TBMM Başkanlığına, Askeri Öğrencilerden Başarı Gösteremeyenler Hakkında Kanun, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Harp Okulları Kanunu ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni sundu. Teklifin gerekçesinde, sağlık nedenleri dışındaki bir nedenle askeri öğrencilikten çıkarılan ve kendiliğinden ayrılanlara devletçe yapılan masrafların tamamı ve yasal faiziyle birlikte öğrenci ve kefillerine ödettirildiği ifade edilerek, askeri öğrencilikten ayrılan öğrenci, velisi ve kefillerin maddi ve manevi yönden sıkıntıya düştüğü belirtildi. 

Gerekçede, borçlulara ödeme kolaylığı getirilerek hem ödeme yükümlülüğünde bulunan borçluya borcunu ödemesi ve hem de alacaklı idari ile borcun ödenmesinden sorumlu olan kişiler arasında uyuşmazlık doğmasının önlenmesinin amaçlandığı ifade edildi. Teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle:
"Sağlık sebepleri dışında okullarla yüksek öğrenim kurumlarından çıkarılan öğrencilere, personel ve amortisman giderleri hariç, devlet tarafından yapılan bilumum masrafların yüzde 20’si mukavelesi gereğince ödettirilecek. 

Sağlık sebepleri dışında ilişikleri kesilenlere, personel ve amortisman giderleri hariç, devlet tarafından yapılan masraflar, sarf tarihinden tahsil tarihine kadar geçen süre için hesaplanan ana paranın yüzde 20’si ödettirilecek."(ANKA)


  http://www.radikal.com.tr/107588110758817

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Öde öde bitmiyor. - Ulukırlı

  Ben 2006-2008 yılı içerisinde Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gördüm. Daha öncesinde Anadolu Meslek Lisesi elektronik bölümünü okudum. Büyük heveslerle girdiğim askeri okula 2 yıl üst üste akademik başarısızlıktan dolayı ilişkim kesilmiştir. Bunun 2. yılında benim gibi meslek liseli mezunlarının cogunlukta olduğunu belirterek bizlerin matematik-2 dersi görmememize rağmen bu dersi ekleyerek bizlerin okulla ilişkimizin kesilmesine zemin hazırlanmış oldu. Bunu o senemizde komutanlarımıza çok diller dökmemize rağmen matematik-2 dersini bir türlü çözüme ulaştırmadık. Bunu söylememin nedeni Anadolu meslek liselerinin bu dersi görmemesi ve o sene benim gibi bir çok arkadaşımızında bu dersten kalarak ilişkilerinin kesilmesidir. Bizler bu yılda okulun tarihinde ilk kez akademik başarısızlıktan dolayı ilişkileri kesilen kişiler olduk. Bu da mı tesadüf? Bunları bir kenara koyalım. Üzüldüğümüz asıl konu askeri tazminatların ödenmesi. Okuldayken o kadar caba sarfet, yılmadan hergün sabahın köründe kalkıp derslere girip sonrasında yaz kış demeden askeri egitimleri görüp okuldan ilişiğimizin kesildiğinde bir tomar para tazminat ödemek. Bunun üstüne 2 sene yaşımızın 18 olduğu çağlarımızda hayata bakışımızın tam şekillendiği çağlarımızda ağır egitimler görmemiz ve bizim psikolojik hallerimizin hiçe sayılmasıda yanında cabası. Askeri okuldan ilişiğin kesildi mi hayatın bitti demektir. Okuldan ayrılalı 5 sene oldu ve ben 5 senedir çalışmama rağmen bırakın kendime birikim yapmamı tazminatı daha ödeyemedim ki öde öde bitmez. Adalet midir bu? Sn. Milletvekilimiz Namık HAVUTÇU'nun vermiş olduğu ÖNERGEYİ gönülden destekliyoruz. Saygılarımızla...

  TSK - remurisat

  Genelkurmay ödenecek tazminat tutarlarını artırmak suretiyle öğrencileri zorla askeri okullarda tutmak yerine, bunca işsizliğe rağmen iş güvencesi olan askerlik mesleğinden insanların kaçmaya neden bu kadar hevesli olduklarının nedenlerini araştırıp, bulsun ve çözsün !

  Bizzat teklifi veren Sn. Havutçu ile arayıp görüştüm.. - drhakanabi

  Peki o zaman Askeri Liseler e bu koşulları imzalayıp giren ailelerin bu yolu kullanmanın yolu dahada açılmaz mı? Şöyle ki bazı aileler çocuklarını bu okullara vererek, giyiminden beslenmesine, kırtasiye masrafından daha sayamayacağımız pek çok maddi ve manevi yükü Devletimizin sırtına yükleyip, 4 sene sonra da geri almayı planlamaz mı? Bu durum Harp Okulları'nın temel öğrenci kaynağına darbe vurmaz mı? Dahası yukarıdaki gibi bazı yorumcular gibi düşünenlerin ''o zaman tümden kaldıralım'' önerisini getirmez mi? Dünya nın en güçlü Devletleri ABD-Rusya_çin gibi ülkelerde Askeri Ortaokullar bile varken? E kaldıralım o zaman ne gerek var? E Harp Okulları'nı da kaldıralım ne gerek var?Zaten vicdani rette var? Bu kafayla gidersek Kurtuluş Savaşında İşgalcilerin, Irak Ta Emperyalistlerin yaptığı vahşeti bir düşünüp öyle adım atmalıyız. O zaman ileride vazcaymak üzere önşartlı giren öğrencilerin önünü kestiği gerçekten Askerlik Aşkıyla yanıp tutuşan Anadolu'nun bağrından yetişen Anadolu Gençlerinin hakkını peş,inen yiyenlere ne demeli?

  Tazminat kaldırılsın ! - remurisat

  İstatistikler gösteriyor ki; üniversiteye giren öğrencilerin bir çoğu daha sonra tekrar üniversite sınavına girip, bölümlerini, fakültelerini ya da üniversitelerini değiştiriyorlar. Henüz 17-18 yaşında bir çocukken alınan bu denli hayati bir karara sivil öğrenciler müdahale edebiliyorlarken, askeri öğrenciler neden müdahale edemesinler ! Onların günahları ne ! TSK bugün ki gibi işini sevmeden yapan askerlerden mi oluşsun ! İşlerini sevmeden yapsınlar da hayatı hem kendilerine hem de emirleri altındakilere zehir mi etsinler ! Caydırıcı olması için ayrılan öğrencilerden istenen tazminatın son yıllarda çok fazla artırıldığını da duyuyorum...Bu tazminat saçmalığı bir en evvel topyekün kaldırılmalıdır !

  Askeri okullar - mataman

  Cok acil bir sekilde askeri okullarin yönetimi hükümete gecmeli ve darbeci yetistiren bu okullar artik cagdas/modern Türk subayi yetistirmeye baslamalidir. Ögretim Yüksek okul seviyesinden baslamali, normal lise egitimi yeterli olmalidir

  Askeri liseler kapatılsın - İtaatsiz

  Neden askeri lise diye bir lise türü var? İşlevi ve mantığı nedir?

  Teklif.. - denizkorkmaz

  Makul ve insani bir teklif.Aman önüne gelenin ergenekoncu sayıldığı ortamlar bu aralar.İktidar bunu da delil saymasın..