CHP'den Çiçek'e 'Neşter' sorusu

CHP'li Ketenci, Adalet Bakanı Çiçek'e "Neşter'in amacı 'İmam hatip kökenli yargı mensuplarınının önünü açmak mıdır" diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Ahmet Güryüz Ketenci, 'Neşter 2 Operasyonu'nun gerçek amacının 'İmam hatip kökenli yargı mensuplarını, etkin yargı kadrolarına taşımak adına büyük bir provokasyon olup olmadığını' sordu.
Ketenci, Adalet Bakanı Cemil Çiçek tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, Neşter 2 operasyonuna ilişkin sorulara yer verdi. Yargı mensupları hakkındaki suçlamaların asılsız olduğunun anlaşılmasına karşın görev yerlerinin kesinlikle değiştirildiğini kaydeden Ketenci, "Bu operasyon, bazı yargı mensuplarının görev yerinin değiştirilmesi için zemin mi hazırladı" sorusunu yöneltti. Ketenci, "Operasyonun gerçek amacı, imam hatip kökenli yargı mensuplarını, etkin yargı kadrolarına taşımak adına büyük bir provokasyon değil midir" diye sordu.
Ketenci, Çiçek'e savcının soruşturma sürerken basına demeç vermesine ilişkin değerlendirmesini de sorarak, "Neşter operasyonu ile ilgili olarak gözaltına alınan kişilerin kamuoyuna suçlu gibi aktarılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusunu yöneltti.
Soruşturma savcısının, gözaltına alınan kişilerin suçları kesinleşmeden kesin suç delilleri mevcut gibi kamuoyuna yansıttığını kaydeden Ketenci, bunun insan haklarına ve insan onuruna aykırı olduğunu ifade etti. Bir gazeteye yapılan açıklamalarda rüşvet suçunun kesin olarak oluştuğuna ilişkin ifadelerin yer aldığını da anımsatan Ketenci, "Mahkeme, delilleri görmezden mi geldi, yoksa soruşturma savcısı provokasyon mu yapıyor" diye sordu.