CHP'den Cumhuriyet Başsavcısı'na tepki

CHP Genel Sekreteri Sav, "Sayın Savcı kendisini CHP'nin kurultay toplaması için yetkili ve görevli görmüştür" dedi.

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tüzük değişikliği için olağanüstü kurultay tarihi belirlenmesine yönelik yazısını, "Sayın savcı, kendisini CHP'nin olağanüstü kurultayının acele toplanması için yetkili ve görevli görmüştür. Anayasa, yasalar, CHP Tüzüğü ve kurultay yönetmeliğimiz yanlış ve ters yorumlanmıştır" diye değerlendirdi.
Sav yaptığı yazılı açıklamada, "Yargıtay Başsavcılığı adına hareket ettiği anlaşılan Yargıtay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun ulusal basından da etkilenerek yaptığı davranış, yazışma şekli, konuya verdiği azami önem ve titizlik ile gösterdiği aceleciliği anlamakta zorluk çektiğimizi belirtmek isteriz" dedi. "Sayın Yargıtay Savcısı, kamu adına hareket ettiğini unutup kendisini kurultay toplanmasını isteyenlerin yerine koyarak partimize adeta ihtar içeren yazı gönderebilmektedir" diyen Sav, şu görüşlere yer verdi: "Sayın Savcı, kendisini CHP'nin olağanüstü kurultayının acele toplanması için yetkili ve görevli görmüştür. Anayasa, yasalar, CHP Tüzüğü ve kurultay yönetmeliğimiz yanlış ve ters yorumlanmıştır. Anayasa'nın ve yasaların konumuz ile kıyaslanmayacak hükümleri ele alınmış, ters yorumlarla sonucu varılmak istenilmiştir. Kurultay delege tam sayısının 1293 olduğu gerçeği dikkate alınmamış, mevcut delege ile hesaplama yapılmıştır."
İstek sahiplerinin gerçekten ve hukuken CHP kurultay delegesi olup olmadığının bilinmesi gerektiğini kaydeden Sav, "Genel başkanlıkça kurultayın çağrılacağı güne kadar imzaların geri alınmasını geçersiz sayan mantığın anlaşılması da olanaksızdır. Aynı kişiler, imzaları ile beşte bir sayıyı oluşturabiliyor ama imzalarını geri alarak sayıyı beşte birin altına düşüremiyor yorumu geçerli değildir" dedi.

'Durumdan vazife çıkardı'
"Sayın savcının, kendisine bir başvuru olmadan durumdan vazife çıkartması, kendisini yazılı istek sahiplerinin yerine koyması, yasaların kendisine tanıdığı yetkiye aşarak demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsuru olan anamuhalefet partisinin içişlerine karışması, inandırıcı olmamış ve fevkalade üzüntü verici olmuştur" diyen Sav, savcının, görev sınırlarını unutup CHP'ye talimat vermeye kalktığını, bunun Türk siyasi hayatında 'bir ilk örnek' olduğunu iddia etti. Hiçbir hukuk adamının yasaların ve mevzuatın kendisine tanıdığı yetkiyi aşmasına hukuk devletinde izin verilemeyeceğini, hiçbir savcının hukukun üstünde olmadığını ifade eden Sav, bu tür davranışların ilgililer hakkında görevle ilgili sorumluluk hükümlerinin uygulanmasının istenilmesini de gündeme getireceğini kaydetti.