CHP'den Davutoğlu hakkında gensoru

CHP'den Davutoğlu hakkında gensoru
CHP'den Davutoğlu hakkında gensoru
CHP, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında, "tehlikeli ve maceracı bir dış politika yürüttüğü, bunu yaparken bir çok gerçeği yasama organından ve halktan gizlediği" iddiasıyla gensoru önergesi verdi.

TBMM - CHP 'nin, TBMM Başkanlığı'na sunduğu gensoru önergesinin gerekçesinde, 25 Ağustos'ta bazı milletvekilleri de dahil CHP'li bir heyetin, Hatay'da Suriye'den gelen geçici sığınmacı kamplarını ziyaret amacıyla Afet ve Acil Durum Yönetimi Daire Başkanlığı'na resmen başvurduğu ve iznin alınması üzerine kampı ziyaret etmek istediği anımsatıldı.

Bu kampın farklı olduğu ve ziyaret edilemeyeceği belirtilince, Türk dış politikasında uzun süredir iddia düzeyinde kalan bazı savların da geçerlik kazandığının ifade edildiği gerekçede, yetkililerin, kampta Suriye ordusundan ayrılan subayların aileleriyle birlikte kaldığını savunduğu belirtildi.

Gerekçede, ancak bu kampın aynı zamanda öteden beri Suriye'de silahlı mücadeleyle rejimi devirmek isteyen ve “kimi zaman birçok katliamı yapan” Özgür Suriye Ordusu'nun karargahı olduğu, komutanlarının da burada kaldığı iddiasına yer verildi.

ERMENİSTAN VE İSRAİL DE GEREKÇEDE
Gerekçede, Ermenistan ile bazı protokoller imzalandığı ancak hazırlık çalışmalarının yetersizliği nedeniyle Azerbaycan ile ilişkilerde gerginlikler yaşandığı, bu protokollerin de hayata geçirilemediği ifade edildi.

Ulusal itibarı olumsuz etkileyen ve 9 vatandaşın öldürülmesine varan talihsiz gelişmeler sonucunda İsrail ile ilişkilerin sıfır noktasına indirildiği, Ortadoğu barış süreci çerçevesinde Arap-İsrail ihtilafının tüm taraflarıyla ilişkiye girebilme özelliğinin yitirildiği belirtildi.