CHP'den Derviş'e tepki

Genel Başkan Yardımcısı Selvi, "Kim olursa olsun herkes haddini bilmeli, ağzından çıkanı kulağı duymalıdır" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in, "Biz Başbuğ partisi olmamalıyız" açıklamasıyla Genel Başkan Deniz Baykal'a ve tüm partililere saygısızlık yaptığını savunarak, "Herkes haddini bilmeli, ağzından çıkanı kulağı duymalıdır" dedi. Selvi, "Bu milletvekili eğer CHP'den gitmeyi kafasına koymuşsa, hiçbir milletvekiline yakışmayan üslupla konuşacağına daha dürüst davranmalıdır" diye konuştu.
Selvi, İzmir'de düzenlenen bir toplantıda, "Lider kadrosuyla takım çalışması yapmalı. Tek adam portresi hiç yakışmıyor. Ama sosyal demokratlara hiç yakışmıyor. Biz Başbuğ partisi olmamalıyız" diyen Derviş'e tepkisini dile getirdi. Selvi, 'siyasal yaşamında darbeler gören ve her darbede sivilleşmenin, demokratikleşmenin savunucusu olan ve 15 gün önce yapılan kurultayda güvenoyu alan Baykal'a 'Başbuğ' yakıştırmasında bulunmanın vefasızlığın ötesinde saygısızlık' olduğunu kaydetti. 'CHP ve Genel Başkanı'na laf söyleyecek herkesin haddini bilmesi' gerektiğini belirten Selvi, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Kemal Derviş bu yakıştırmasıyla sadece CHP'nin Genel Başkanı'na değil, CHP'nin gencine, kadınına, taraftarına, üyesine, parti yöneticilerine, milletvekillerine ve Cumhuriyet'i kuran partimizin tarihine de saygısızlık etmiştir. Eğer bu milletvekili CHP'den gitmeyi kafasına koymuşsa, yollarını ayırmayı düşünüyorsa, hiçbir CHP milletvekiline yakışmayan üslupla konuşacağına daha dürüst davranmalıdır."

Kargaşa yaratmak
Selvi, CHP'nin hiçbir zaman AKP'ye ya da başka partilere benzetilemeyeceğini belirterek, 'Derviş'in daha önce DSP'den ayrılanlarla kurmaya çalıştıkları partide, DSP'de ve YDH'da yaptıklarını CHP'de yapamayacağını' belirterek şunları kaydetti: "Bakıyoruz ilgilendiği, sözde katkıda bulunduğu veya gittiği partilerde birbuçuk iki yıl kaldıktan sonra kargaşaya neden oluyor. Sanki gittiği partilerde en fazla iki yıl içinde kargaşa yaratmaya kurgulanmış gibi. Kim tarafından ve nerede söylenmiş olursa olsun, kamuoyunca, partiler içinde kargaşa yaratmaya kurgulanmış gibi algılanan kişilerin CHP'ye zarar verme girişimlerini ve CHP Genel Başkanı hakkında saygısızca yakıştırmalarda bulunmasını kınıyorum."

Hava değişimi
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Özpolat da yaptığı açıklamada Derviş'in 'önce türban konusunda dahiyane fikirlerini anlattığını, ardından da nezaket ve saygı sınırlarını zorlayan ifadelerle Genel Başkan'a çekil çağrısı yaptığını' belirtti. Özpolat açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Derviş ülkesinin gerçeklerini pek tanımıyor ama doğrusu ne yaptığını gayet iyi biliyor. Herşeyin bir plan dahilinde yürüdüğünü anlamak için kahin olmaya gerek yok. Hedefte Türkiye Cumhuriyeti'nin temel harcı olan altı oku kırdırmak, CHP'nin laik, çağdaş çizgisini bozmak var. Derviş fikirlerini seslendirmekte özgürdür. Ancak o fikirlerin hiçbiri CHP'nin fikirleri değildir. Tam tersine CHP varlığını bu fikirlerle mücadele üstüne kurmuştur." CHP çatısı altında Atatürk'e, Cumhuriyet'in kazanımlarına söz söyletmeyeceklerini belirten Özpolat, "CHP'yi yeterli bulmayıp iktidara koşar adım gidenleri çok gördük. Sayın Derviş'in hava değişimi zamanı da gelmiş görünüyor" dedi.