CHP'den emeklilere noter onaylı 4 taahhüt

CHP'den emeklilere noter onaylı 4 taahhüt
CHP'den emeklilere noter onaylı 4 taahhüt
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin bugünkü grup toplantısında, konuşmasının tamamına yakınını ekonomik konulara ayırdı. Emeklilere noter onaylı 4 taahhütte bulunan Kılıçdaroğlu, işsizliğin zirve yaptığını, ekonomik göstergelerin günden güne kötüleştiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, Bülent Arınç ve Melih Gökçek arasındaki sert tartışmayla başlayan polemiğe ise çok kısaca değinmeyi yeğledi.

RADİKAL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, emeklilere noter onaylı 4 maddelik taahhütte bulundu.

İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

YALAN SÖYLEMEK ONLARIN HÜNERİ

12 yıldır iktidardalar, hiçbir engel yok önlerinde. Koalisyon olsa birbirlerini suçlayacaklar. Demokrasi adına ne geldiyse silip süpürdüler. 12 yılda Türkiye’nin geldiği noktaya dikkat çekmek istiyorum. Geldikleri nokta, kendi içlerinde kavga. Yalan söylemek onların hüneri. Biz doğruları her ortamda söyleyeceğiz. En son merkez bankası ile kavga ettiler. Faturası eski parayla 90 katrilyon lira. Kim ödeyecek. 90 milyar lira ile ne yapılırdı? 2 tane GAP yapılırdı. 40 derslikli 9 bin okul yapılırdı. 58 bin 500 orta okul yapılırdı. 4 bin 500 kongre merkezi yapılırdı. 90 milyar ile yatırım yapsalardı Türkiye’de işsizlik olmazdı. Akıl tutulması var bunlarda. Nedir akıl tutulması? Kendi kişisel çıkarlarını ülkenin çıkarlarının üzerinde görmektir akıl tutulması.

KAYIP KAÇAĞIN YANINDA DURAN...

Elektrikte kayıp kaçak var. Bunlar ne yapıyorlar. Bunu engelleyemiyorlar faturayı elektrik faturasını ödeyen vatandaşa ödetiyorlar. AKP zihniyeti budur işte. Kayıp ve kaçağı önleyen değil kaçakçının yanında durandır AKP zihniyeti. Vatandaş mahkemeye başvuruyor “Ben faturamı ödüyorum neden benden kaçak parası alıyorsun?” Mahkeme ve Yargıtay ne diyor. Vatandaş haklı. AKP ne yapıyor. Madem davayı kazandın Meclis’e kanun getireceğim kayıp ve kaçağı senden alacağım. Biz de diyoruz ki bunu söke söke anayasa mahkemesine götüreceğiz. Senin elektrik faturasına neden başkasının kaçırdığı elektrik parası eklenir. Elektriği çalanı koruyan onun yanında duran bir iktidar var.

BEŞ GENCİMİZDEN BİRİ İŞSİZ

İktidarda bir akıl tutulması var. Devleti yönetemiyorlar. Hukuk içinde adalet ve ahlaki açıdan yönetemiyorlar. Yönetme güçlerini kaybettiler. AKP sorun çözen değil sorun üreten bir partidir. Bunların faturası milletin önüne işsizlik olarak çıkıyor. 6 milyon 200 bin işsiz var. Son 2 ayda 1 milyon 300 bin kişi işsiz kaldı. 400 bin kişi, 1 yıldır iş arıyor. Bu ağaların çocukları işsiz mi, çocukları KPSS sınavına giriyor mu? Hepsi doğrudan devlet memuru oluyor mu?

İşsizlik milletin canının yakıyor. Anneler ve babalar perişan. 5 gencimizden biri işsiz. Yazık günah bu insanlara. Peki AKP işsizliği çözmek için bir şey yapıyor mu? Türkiye Büyük Millet Meclis’ine bir kanun teklifi getirdiler? Yabancılara Türkiye’de iş bulacağız. Ya sen kendi gencine iş bulamıyorsun, yabancılara iş bulacağız diyorsun. 6 milyon çocuğumuza iş bulmuyorsun yabancıları getirip iş bulacağım diyorsun. 2 milyon da Suriyeli kardeşimiz var. Anonim şirket gibi yönetecekler. Çünkü Türkiye’yi babaların çiftliği sanıyorlar. Mustafa Kemal’in Türkiye’si kimsenin çiftliği olamaz.

HERKES BORÇ BATAĞINDA

Devletin rakamlar 20002-2014 Vatandaş başına düşen dış borç, 1963 liradan 5224 liraya çıktı. Bankalara borcu olan vatandaşa sesleniyorum. Seni bu borç batağından kurtarmak Kılıçdaroğlu’nun namus borcudur. 8 Haziran’da bir ülke nasıl yönetilir bunu göstereceğiz. Diyelim esnaf, terci… 2 ay prim borcunu ödeyemedi. Diyorlar ki sana sağlık hizmeti vermeyeceğim. annesi-babası var. Ona da sağlık hizmeti vermeyeceğim diyor. Ben ne diyorum. Borcunuz olsun olmasın sezi sağlık hizmeti vermek benim boynumun borcudur.

Bir taahhütname hazırladım. Noterden. Okuyorum: 4 maddelik.

Bir, tüm emeklilere dini bayramlarda birer maaş verilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını, 1 ay içinde sağlanmasını,

İki, emekliye her yıl Ramazan ve Kurban bayramında birer maaş ikramiye verilmesine,

Üç, Başbakanlık lık görevinde bulunduğum her yıl, emeklilere yıllık 2 maaş ikramiye verilmesine,

Dört, emekliye verilen ikramiye müjdesine karşı kara propaganda yapmak isteyenlere karşı şimdiden ilan ediyorum ki bu sözümü tutmazsan başbakanlıktan ve genel başkanlıktan istifa ederek siyaseti bırakacağım.


  http://www.radikal.com.tr/132051213205125

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Enteresan - Dedemkorkut

  4 Maddenin üçü aynı şeyi söylüyor ama olaya, biri sağdan, biri soldan, diğeri de ortadan giriyor. 4. madde ise ilk üç maddenin hulasası oluyor. Eğer biri bu üç madde ayrıdır diyorsa toplam ikramiye altı aya baliğ olmaktadır ki sonuç, "oyum CHP'ye!" demeye uygundur.

  Kaynak göstermeye gerek yok kaynak belli - halukaka

  Birilerinin saray inşa etmek için kullandığı parayı alacak emekliye ikramiye verecek, artan milyar dolarla da artık ülkeyi ihya eder. Olay o yani. Kılıçdaroğlu'na kaynak göster diyenler sormuşlar mı acaba sarayın kaynağı nerden? Ha ben yine de CHP'ye oy vermem. Sürünsün bu millet. Bu seçimde hayatımda ilk defa AKP'ye oy verebilirim. Sırf adiliğine. İntikam için! Kamikaze Seçmenim hadi bakiym!

  KOLAY PARA - Equalizer001

  Kılıçdaroğlu: ?Emeklilere noter onaylı 4 taahhütte bulunarak . Eger Basbakan olursam, her emekliye her yıl Ramazan ve Kurban bayramında birer maaş ikramiye, her yıl, emeklilere yıllık 2 maaş ikramiye, verecegimi taahhut ediyorum. Eger bu taahhutumu yerine getirmezsem, başbakanlıktan ve genel başkanlıktan istifa ederek siyaseti bırakacağım.? Nasrettin Hoca bir gun bir adama verecegi para karsiliginda ortaklik teklif etmis. Adam: ne is yapacagiz? Hoca: hergun buyoldan yuzlerce koyun gecer. Yol kenarina calilar dikecegiz. Koyunlar gecerken yunleri bu calilara takilacak. Iste bu yunleri topliyarak satip zengin olacagiz demis. Adam katila-katila gulmeye baslamis. Hoca: Kolay para kazanacagini gordun tabiki gulersin demis.

  ... - Kharon

  Makarnayı nakit olarak dağıtacak sanırım:) Milletimizi tanımıyor, maaş ikramiyesine kimse oyunu satmaz. Bunun için kaynak göstermen gerekiyor. Ha sen Merkez Bankasındaki parayı kaynak olarak görüyorsan bilemem tabi. Bir kaç ikramiyeden sonra para biter, ekonomiyide zaten yönetemeyeceğin için ekonomi kötüye gider, tabi bunlar olurken sen bu durum için bahaneler krizler türetmeye çalışırsın. ve batak... Sonra doğru IMF nin yolunu tutarsın. Keşke Başbakan seçilemezseniz ne yapacağınıza ilişkin bir taahütte bulunsaydınız daha inandırıcı olurdu.

  Her zamanki gibi samimi değil. - esiroglu

  Kaçak güreşiyor Kılıçdaroğlu. Seçim kaybedersem ya da seçimlerde oyumu şu kadar arttıramazsam istifa ederim diye taahhüt versin o zaman inanalım samimiyetine ve cesaretine. Zaten iktidar olamayacağını bildiği için bol keseden, Tansu hanımın iki anahtar vaadinde bulunması gibi sallıyor. Hoş Tansu hanım koalisyon falan iktidara geliyordu.