CHP'den 'erken yerel seçimler'e şartlı destek

CHP'den 'erken yerel seçimler'e şartlı destek
CHP'den 'erken yerel seçimler'e şartlı destek
CHP erken yerel seçime 'evet' demek için, 'Büyükşehir Yasası'nda karşı çıktıkları maddelerde geri adım atılması şartını koyacak
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

MİRAY ÇİMEN

ANKARA - CHP , Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Meclise iade edilen erken yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin yeniden görüşülmesine ‘şartlı’ destek verecek. CHP, Meclis gündeminde bulunan Büyükşehir Belediyeler Yasa Tasarısı’nda karşı çıktıkları hükümlerde geri adım atılması halinde tarihi Ekim yerine Kasım olacak bir erken yerel seçim için ‘evet’ diyecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında bugün toplanan Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK)

Cumhurbaşkanı Gül’ün, erken yerel seçimlere ilişkin Anayasa değişikliğini referanduma göndermeyerek Meclis’e iade etmesi üzerine AK Parti , düzenlemeyi yeniden Meclis gündemine getirmek, ve ‘referandumsuz çoğunluk’ ile kabul edilmesini sağlamak için muhalefet ile yeniden görüşme kararı aldı. AK Parti, CHP’ye, ‘tarihi siz belirleyin, biz kabul ederiz’ önerisiyle gitmeye hazırlanırken CHP de, bu konuda izleyecekleri yol haritasını belirledi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu başkanlığında bugün toplanan Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) AK Parti’ye verilecek yanıt değerlendirilerek bir karar alındı. Edinilen bilgiye göre, CHP, yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin Anayasa değişikliğine destek verecek ama bu durumu şarta bağlayacak. CHP, TBMM İçİşleri Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden tartışmalı Büyükşehir Belediyeler Yasa Tasarısı’nda bulunan bütün ‘anti demoktarit’ hükümlerin geri çekilmesi şartıyla, uygun görülen tarihde yerel seçimlerin yapılmasına ‘evet’ diyecek.