CHP'den ihraç adalete çarptı

Ketenci, Tomanbay ve Aydın'ın CHP'den ihraçları yargıya takıldı. Yargı,
'parti üyeliklerinin devamı'na karar verdi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi
ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP'den milletvekili ihraçları adaletten döndü.
5. Asliye Hukuk Mahkemesi, muhalif milletvekilleri Ahmet Güryüz Ketenci, Mehmet Tomanbay ile Hasan Aydın'ın CHP'den ihraç kararlarının iptaline ve parti üyeliklerinin devamına karar verdi.
İstanbul Milletvekilleri Ketenci ve Aydın ile Ankara Milletvekili Tomanbay, tüzük kurultayı toplanması istemiyle başlayan tartışmalı süreç sonunda, parti disiplinine uymadıkları gerekçesiyle 15 Eylül'de CHP'den kesin olarak ihraç edilmişti. Milletvekilleri kararın iptali istemiyle dava açmıştı.
Davaya dün Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde devam edildi. Davacı avukatları ihraç kararının demokrasi ve hukuk kurallarına aykırı olduğunu yineleyerek iptalini, CHP'nin avukatı ise, iddiaların yersiz olduğunu savunarak davanın reddini istedi. Yargıç Süleyman Kapusuz ise üç milletvekilinin kesin ihraçlarına ilişkin Yüksek Disiplin Kurulu kararının iptaline karar verdi.
'Temyiz yolu yok'
Milletvekillerinin avukatlarından Murat Haznedar, kararı 'Bu, kurultay toplama çalışmalarına bile tahammül edemeyen zihniyetin mahkûmiyetidir' sözleriyle değerlendirdi. Haznedar, Siyasi Partiler Yasası'nın 57. maddesine göre, iptal kararının kesin olduğunu, CHP yönetiminin bu kararı temyiz edemeyeceğini söyledi.
Alınan kararı hızla genel merkeze iletip gereğinin yerine getirilmesini isteyeceklerini belirten avukat, davaya en büyük desteği veren kişinin Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül olduğunun bilinmesini istediğini de kaydetti.
Oy kullanabilecekler
Mahkemenin ihraç kararlarını iptal etmesi muhalefet cephesinde sevinçle karşılandı. Davayı kazanan milletvekillerinin CHP'nin çarşamba günü yapacağı grup toplantısına katılarak, TBMM Başkanvekilliği ile ilgili oylamada oy kullanacakları öğrenildi. Mahkeme kararıyla CHP'ye dönen vekillerin ilk tepkileri şöyle oldu:
'Sorun liderde'
Ahmet Güryüz Ketenci: Başından beri söylediğim gibi bizi CHP'den ihraç ederek, bizim içimizdeki CHP sevdamızı, sosyal demokrasi sevdamızı, ulusal kurtuluş sevdamızı, Kuvayı Milliye sevdamızı söküp atamazlardı.
Bu kararı alanlar şimdi utansın ve yere baksın. Ben kendimi sürgün edilmiş sayıyordum. Şimdi sürgün bitti ve geri döndüm. Çok mutluyum. Şu kadarını da şöyleyeyim: CHP'nin esas sorunu solda birleşme sorunu değil, liderlik sorundur. Lider mutlaka değişmeli.
Mehmet Tomanbay: Yanlış hesap mutlaka Bağdat'tan döner. CHP'nin başarısı için demokratik haklarımı kullanarak doğruları söyledim. Hukuka inanıyordum.
Hasan Aydın: İhraç kararı çok ağırdı. Mahkemenin bu kararı, CHP'nin yeniden bazı olayları gözden geçirmesini gerektiriyor. Biz CHP'liyiz ve partiye bağlıyız.
Mahkemenin kararına parti yönetimi adına ilk tepkiyi CHP Genel Sekteri Önder Sav verdi. Mahkemenin usul yönünden iptal kararı vermesi halinde buna itiraz edilemeyeceğini doğrulayan Sav, kararın esasa ilişkin olması durumunda ise bu karara itiraz edilebileceğine dikkat çekti. Gerekçeli kararın kendilerine ulaşmasından sonra konunun değerlendirileceğini belirten Önder Sav, bundan sonra gerekli hukuki girişimlerde bulunabileceklerini söyledi.