CHP'den Leyla Zana yorumu: Konuşmak iyidir

CHP'den Leyla Zana yorumu: Konuşmak iyidir
CHP'den Leyla Zana yorumu: Konuşmak iyidir
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın açıklamalarını, "Genelde söylediği şeylerin enerjisi olumlu yapıdadır. Ama söylediği her şeyde mutabık mıyız; değiliz. Konuşmak, katkı yapmak iyidir. Zana da bunu yapmıştır" diye değerlendirdi.

Loğoğlu, Suriye'deki gelişmelere ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Faruk Loğoğlu, yapılan bir ankete göre, vatandaşların büyük bir bölümünün Suriye'ye müdahaleye karşı olduğunu ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un, bir kaç gün önce, “Suriye rejimi Halep'te yığınak yapıyor, bu Türkiye 'nin ulusal güvenliği ve çıkarları bakımından bir kırmızı çizgi oluşturabilir” açıklamasına işaret eden Loğoğlu, bu açıklamayı üzüntüyle karşıladıklarını kaydetti. Loğoğlu, bunun kabul edilemez olduğunu, hiçbir ülkenin, özellikle müttefik ABD'nin, böyle bir gözlemde bulunmaya hakkı olmadığını belirtti. 

Bunun, Türkiye'nin genelde dış, özelde Suriye politikasının, dış güdümlü, dış etkenler doğrultusunda belirlenen bir dış politika olduğu yolundaki tezlerini doğruladığını kaydeden Loğoğlu, “Clinton, Türkiye'ye bir işaret mi veriyor, Türkiye'ye yığınak yapılıyor, harekete geç mi diyor?” sorusunu yöneltti. Loğoğlu, Clinton'un böyle bir şey söylemeye hakkının olmadığını belirterek, bu konuda, Hükümet'in, özellikle Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, açıklama yapmamasını yadırgadığını, kamuoyuna açıklama yapmaya borçlu olduğunu belirtti. Suriye'nin kötüye gittiğini, bir iç savaş başladığını söyleyenlerin bulunduğunu, bölgenin çok büyük tehlikenin eşiğinde olduğunu vurgulayan Loğoğlu, Kofi Annan'ın Temas Grubu önerisi ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, uluslararası konferans önerisi bulunduğunu anımsattı. Lavrov'un önerisinin, CHP 'nin Şubat ayında yaptığı öneriye çok benzediğini dile getiren Loğoğlu, ancak bu önerilerinin iktidarca dikkate alınmadığını, alınması halinde Suriye'nin belki savaşın eşiğinde olmayabileceğini söyledi. 

SURİYE'YE DE DEĞİNDİ 
Loğoğlu, Suriye için beş adımdan oluşan bir yolun takip edilebileceğini söylediklerini bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Birincisi, Annan Planı'nın belirlediği hedeflere sadık kalınarak, korunması. Kofi Annan, BM Konseyi'nin daimi üyeleri, AB, Arap Ligi, İslam İşbirliği Teşkilatı, Türkiye ve İran, Suriye'nin Arap komşularıyla ikili istişareler yapabilir. Bunların sonucunda da Lavrov'un önerdiği türden geniş kapsamlı uluslararası toplantı yapılabilir. Bu toplantıda Suriye'deki rejim ve muhalefet temsilcileri de davet edilebilir. Bu toplantı olumlu seyrederse, bir mutabakat oluşur. Bu mutabakat, Güvenlik Konseyi'ne taşınır, burada karar haline getirilir. Meşruiyet kazandırılır, yaptırım gücü enjekte edilir. Suriye'deki taraflara tebliğ edilerek, Güvenlik Konseyi kararının uygulanması istenir. Konsey de bunun uygulanmasının takipçisi, denetçisi olur.”

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın açıklamalarına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Loğoğlu, “Zana, bu meselenin tarihi içinde ismi, yeri olan bir kişi. Kapsamlı bir mülakat vermiştir, genelde söylediği şeylerin enerjisi olumlu yapıdadır. Ama söylediği her şeyde mutabık mıyız; değiliz. Ama bu konuda söz sahibi olduğu değerlendirilen kişilerin görüşlerini açıklaması yararlıdır. Tek tek hangi noktada doğru, yanlış söylüyor; ayrı ayrı değerlendirilecek hususlar. Konuşmak, katkı yapmak iyidir. Zana da bunu yapmıştır, saygıyla karşılamak lazım” diye konuştu. 

Loğoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Öcalan'a ev hapsine ilişkin verdiği yanıta yönelik değerlendirmesinin istenmesi üzerine, ısrarla içerik konularına girmekten kaçındıklarını belirtti. Loğoğlu, “ PKK 'nın silah bırakmasının karşılığında hiçbir şey olamaz. Denge öyle bir denge değil. PKK'nın her halükarda silahı bırakması lazım. Öcalan hapiste, mahkum ancak yasayla değiştirebilirsiniz. Bizim öngördüğümüz toplumsal mutabakat komisyonu çerçevesinde gündeme getirmek isteyen olursa orada konuşulur. Görüşümüz var ama bu aşamada paylaşmayı öngörmüyorum” dedi. (AA)