CHP'den milletvekillerine 'koalisyon' broşürü

CHP'den milletvekillerine 'koalisyon' broşürü
CHP'den milletvekillerine 'koalisyon' broşürü
CHP, parti genel merkezinde gerçekleştirilen grup toplantısında milletvekillerine, "CHP'nin koalisyon ilkeleri ve Türkiye'nin 5 temel sorunu" başlıklı broşür dağıttı

CHP Grup Toplantısı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında CHP Genel Merkezi'nde yapıldı. Toplantıda milletvekillerine, "CHP'nin koalisyon ilkeleri ve Türkiye'nin 5 temel sorunu" başlıklı broşür dağıttı. CHP'nin, koalisyon görüşmelerine ilişkin milletvekillerine dağıttığı broşürde , "Kurulacak koalisyon hükümeti, 4 yıl süreyle iktidarda kalmayı hedeflemeli. Kısa vadeli politik hesaplarla, yapısal bir dönüşüm hayata geçirilemez. Uzun soluklu olmayan ve sadece günübirlik ihtiyaçları karşılamak için kurulan bir hükümet, koltuk pazarlığından öteye gidemez, istikrar sağlayamaz" ifadesine yer verildi.CHP'nin koalisyon için açıkladığı 14 ilkeye yer verilen broşürde, Türkiye'nin dış politika , ekonomi , Anayasa, eğitim ve toplumsal barış konularında sorun yaşadığı ifade edildi.

"Beklenen atılımların yapılması, demokrasinin sağlam temellere oturtulması, yurttaşların refah ve özgürlüğünün geliştirilmesi için kurulacak koalisyon hükümetinin, yüksek profilli, 4 yıllık süreyle iktidarda kalmayı hedefleyen, güven ve samimiyetin bulunduğu bir yapıda olması gerektiği" belirtilen broşürde, şunlara yer verildi:
"Kurulacak koalisyon hükümeti yüksek profilli, içeriye ve dışarıya güven veren bir yapıda olmalı, 4 yıl süreyle iktidarda kalmayı hedeflemeli. Koalisyon hükümeti, ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda alınması gereken bazı kararları büyük bir cesaret ile almak zorunda. Kısa vadeli politik hesaplarla, yapısal bir dönüşüm hayata geçirilemez. Uzun soluklu olmayan ve sadece günübirlik ihtiyaçları karşılamak için kurulan bir hükümet, koltuk pazarlığından öteye gidemez, istikrar sağlayamaz. Böyle bir hükümette birileri makam sahibi olabilir ama kaybeden Türkiye olur."


'GÜVEN ORTAMI SAĞLANMALI'
"Toplumsal kutuplaşmayı aşmak, oluşan ön yargıları yıkmak, Türkiye'nin özlem duyduğu huzur ve barış ortamını önce siyasette sağlamak için, koalisyon ortaklarının, gereken güven ortamını sağlaması gerektiğine" işaret edilen broşürde, "Türkiye'nin sorunlarının çözülmesi için samimiyetle gayret sarf edilmesi" de istendi.
CHP'nin Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu bu kritik süreçte, "önce Türkiye" diyerek, cesaretle adım attığı vurgulanan broşürde, şunlar kaydedildi:"Karşı karşıya olduğumuz sorunları çözmek için, ilkeler üzerinde uzlaşmış, yüksek profilli, yapısal dönüşüm odaklı ve topluma güven verecek bir hükümet kurulmasında uzlaşılması halinde, CHP, tarihi sorumluluğunu yerine getirecektir."

İŞTE 14 İLKE

Milletvekillerine dağıtılan broşürde, dış politika, ekonomi, anayasa, eğitim ve toplumsal barış sorunları üzerinde duruluyor.
Koalisyon için oluşturulan 14 ilke ise şu şekilde aktarılıyor:
"-12 Eylül darbe anayasası yerine özgürlükçü, demokratik bir anayasanın yapılması. -Türkiye'nin 12 Eyül darbe hukukundan bütünüyle arındırılması.
-Hukuk devletinin tüm kurum ve gerekleri ile birlikte tesis edilmesi.
-Siyasi ahlak yasasının çıkarılması.
-Refahın tabana yayılması ve sosyal devletin inşası.
-Barışçıl ve rasyonel bir dış politika.
-Vergi denetimlerinin siyasala araç olmaktan çıkarılması.
-Kamu maliyesinin şaffaf hale getirilmesi.
-Yolsuzluklarla etkin mücadele.
-Gençleri potansiyel suçlu gören anlayışa son verilmesi.
-Özgürlük alanlarının genişletilmesi.
-Medya üzerindeki baskılara son verilmesi.
-Cumhurbaşkanının anayasal sınırlarına çekilmesi.
-Örtülü ödenek sadece Başbakan tarafından kullanılmalı.”
Broşürün sonunda 'Yüksek profilli ve çözüm odaklı bir koalisyon' ifadesi kullanılarak, koalisyon hükümetinin 4 yıl süreyle iktidarda kalmayı hedeflemesi, koalisyon ortakları arasında güven ve samimiyet ortamının oluşmasının hedeflenmesi gerektiğine yer veriyor.