CHP'den 'Suriye'ye benzeyebiliriz' diyen AK Partili Muhsin Kızılkaya'ya tepki

CHP'den 'Suriye'ye benzeyebiliriz' diyen AK Partili Muhsin Kızılkaya'ya tepki
CHP'den 'Suriye'ye benzeyebiliriz' diyen AK Partili Muhsin Kızılkaya'ya tepki
Suruç saldırısı ardından "Suriye'ye ya da başka ülkelere benzeyebiliriz" diyen AKP Mersin Milletvekili Muhsin Kızılkaya'ya CHP'den sert tepki geldi.

RADİKAL - Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde Kobani'ye yardım götürmek için toplanan gönçlere yönelik bombalı saldırının ardından konuşan ve "Suriye'ye ya da başka ülkelere benzeyebiliriz" diyen AK Parti Mersin Milletvekili Muhsin Kızılkaya'ya CHP 'liler tepki gösterdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, "Zaman spekülasyon yapma zamanı değil. Terör ciddi bir iştir. Ciddiyetle yaklaşmak gerekir" derken, CHP'li Sezgin Tanrıkulu da, "Türkiye'yi böyle bir noktaya başka bir hükümet mi getirdi" diye sordu.

Özçelik, Hürriyet gazetesinden Zeynep Gürcanlı'ya yaptığı açıklamada Suruç'ta yaşanan olayın mahiyetinin henüz belli olmadığını vurgulayarak, "Bu aşamada spekülasyon üzerinden yorum yapmak son derece yanlış. Daha saldırıyı kimin yaptığı bile kesinleşmemişken böyle açıklamalar yapmak ciddiyetle bağdaşmaz. Öncelikle olay araştırılıp ne olduğu ortaya çıksın zaten onun üzerine gereği yapılır" dedi.

Özçelik, bu tip ciddi konuların siyasete alet edilmemesi gerektiğini de vurgulayarak "Bunun üzerinden prim yapmaya çalışmak kabul edilebilir bir şey değil" diye konuştu.

TANRIKULU: LANET OLSUN… TÜRKİYE'Yİ KİM BU NOKTAYA GETİRDİ?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da Suruç'ta yaşanan saldırıya karşılık "Lanet olsun diyorum" tepkisini verdi. Tanrıkulu,  AKP  Mersin Milletvekili Kızılkaya'nın sözlerine karşılık ise "Türkiye'yi kim bu noktaya getirdi? Keşke Muhsin Kızılkaya konuşurken bir de bunun yanıtını verseydi. Türkiye'yi böyle bir noktaya başka bir hükümet mi getirdi" diye sordu.

Hükümeti yanlış Suriye politikası konusunda üç yıldır ısrarla uyardıklarını anımsatan Tanrıkulu, "Bu küresel cihat örgütüne karşı gösterilen görmezden gelme, hoş görme politikasının, çatışmayı Türkiye'ye de taşıyabileceği konusunda uyarıda bulunmuştuk. Hükümet hep hoş gördü, görmezden geldi, tedbir almadı. Ve sonuçta idealist, Kobani'yi yardım için giden sosyalist gençler hayatlarını kaybetti" dedi.

'DİYARBAKIR'DAKİ SALDIRIDAN BERİ YAŞANAN SÜRECE BAKIN...'

7 Haziran seçimlerinin hemen öncesinde, Diyarbakır'daki HDP mitinginde yaşanan saldırıyı hatırlatan Tanrıkulu, "Diyarbakır'daki saldırının ardından yaşanan sürece bakmak yeterli; Bir fail var. Bu fail saldırı öncesi görmezden gelinmiş, çok ciddi ihmaller zinciri yaşanmış, yakalanmış ve serbest bırakılmış. Bu ihmal zinciri hala aydınlatılmadı. Bu hükümet yönetemez hale gelmiş durumda. Parlamentodaki tüm siyasi partilerin bir araya gelerek etkin bir tutum alması gerekir" dedi.

Muhsin Kızılkaya: Çok kısa sürede Suriye'ye benzeyebiliriz

'SURİYE'YE BENZEYEBİLİRİZ' DEMİŞTİ

AK Parti Mersin Milletvekili Muhsin Kızılkaya patlamanın ardından, "Bugün teröre şiddete bombaya silaha karşı omuz omuza durmanın günüdür. Kendi siyasi kimliklerimizi bir tarafa bırakarak, Allah korusun can kaybı hakkında net bilgiler yok ama 10 kişinin öldüğü bilgisi var. Bu sayı artarsa bu ülke bunu ne kadar kaldırabilir? Bir ateş çemberi içinde yaşadığımızı biliyoruz. Biz de diyoruz ki baştan beri biz ülkemizi ateş çemberinin dışında tutuyoruz, bu ateşin kıvılcımların buraya gelmemesi için bir şeyler yapma, iç barışı muhafaza etmek, silaha dayalı ortaya çıkacak bir fikre kapılmamak, çok kısa süre içerisinde biz de Suriye'ye ya da başka ülkelere benzeyebiliriz" demişti.

Katliamın hedefinde, 'Kobani'nin yeniden inşası' için giden gençler vardı

Sosyal medyada Vali İzzettin Küçük'e tepki: 'Şanlıurfa'da IŞİD'li var mı?'

HDP olağanüstü toplanıyor

HDP'li Fırat: Saldırının hedefi Türkiye

Suruç'taki dehşetin fotoğrafları

Pervin Buldan: Gençler bir hafta önce Ankara'ya gelip benimle de görüştüler