CHP'den TCK'ya kısmi iptal davası

CHP, yeni Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) gecekondulara af getiren ve çevre suçlarıyla yürürlüğünün iki yıl sonraya ertelenmesini düzenleyen maddesinin iptali ve yürürlüğün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.

ANKARA - CHP, yeni Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) gecekondulara af getiren ve çevre suçlarıyla yürürlüğünün iki yıl sonraya ertelenmesini düzenleyen maddesinin iptali ve yürürlüğün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı. CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, 184. maddenin 5. fıkrasının iptalini istediklerini söyledi. Düzenlemenin af niteliği taşıdığını vurgulayan Topuz, bu nedenle maddenin kabulü için TBMM üye tamsayısının beşte üçünün oyunun aranması gerektiğine dikkat çekti. Topuz, iptalini istedikleri 344. maddenin de Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu.
Günay'a muhalifler sahip çıktı
Bu arada eski Genel Sekreter Ertuğrul Günay'ın partiden ihraç edilmesine CHP'li muhaliflerden tepki geldi. CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hakkı Akalın, ihracı haksız ve antidemoratik bularak, üst yönetiminin bu davranışlarının partiye zarar verdiğini söyledi.