CHP'li 30 milletvekilinden olağanüstü kurultay çağrısı

Kendilerine 'İktidar Yürüyüşü Hareketi' adını veren CHP'li 30 milletvekili seçimli olağanüstü kurultay çağrısı yaptı.

CHP'de, kendilerine 'İktidar Yürüyüşü Hareketi' adını veren 30 milletvekili seçimli olağanüstü kurultay çağrısı yaptı.
CHP'de yerel seçimler sonrası hareketlenen parti içi muhalefet hareketi en geniş noktasına ulaştı. Daha önce parti yönetimini başarısızlıkla suçlayarak eleştiren ve olağanüstü kurultay
talebinde bulunan dokuz milletvekilinin sayısı 30'a yükseldi. Kendilerine "İktidar Yürüyüşü Hareketi" adını veren 30 milletvekili bugün parlamentoda bir
basın toplantısı düzenleyerek seçimli olağanüstü kurultay çağrısında bulundu.
Hareketin sözcüsü olduğunu bildiren CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu
tarafından okunan bildiride dört ana başlık halinde istekler sıralandı. CHP'nin kendini yenileyerek iktidara yürüyüşünün, partililerin ve halkın desteğiyle gerçekleştirileceği ifade edilen deklarasyonda şu görüşlere yer verildi:
"Tüzük değişikliği, söylem birliği ve kadro yapılanması aşamalarıyla seçimli kurultayı
amaçlayan İktidar Yürüyüşü Hareketimiz hiçbir zaman milletvekilliği görevimizi aksatmayacak, tam tersine, önerilerimizin siyasal gündeme yerleşmesi için çok daha etkin çalışmamıza yol açacaktır.
İktidar Yürüyüşü Hareketi, ileriye dönüktür; geçmişin verimsiz tartışmalarını, kişisel hesaplarını bir tarafa bırakacak, topluma umut ışığı olacak bir CHP'yi elbirliğiyle oluşturacağız. Dışlayıcı ve dar kadrocu olmayacağız: CHP içinde dostluğu, barışı ve sevgiyi sağlayacağız. Politika üretiminde katılımı sağlayacak ve ortak aklı egemen kılacağız.
10 milletvekili arkadaşımızın daha önce başlattıkları girişim ve açıklamaları takdirle karşılıyor, paylaşıyor ve onlarla kucaklaşıyoruz. Çabalarımıza bundan sonra da tüm milletvekillerimizin ve örgütlerimizin destek vereceğine inanıyor ve güveniyoruz.
Amacımız yalnız CHP'lilerin değil, CHP'nin savunduğu değerleri benimseyen tüm kişi ve
siyasal kuruluşların etkin katılımını ve sivil toplum örgütlerinin katkısını sağlayarak partimizi iktidara taşımaktır. Bu nedenle olağanüstü seçimli kurultay talep ediyoruz. Bilinmelidir ki koşullar ne olursa olsun, uğraşımızı CHP bütünlüğü içinde sürdüreceğiz. Tarihsel ve toplumsal
sorumluluğumuz, ülkenin iç ve dış koşulları, başarılı olmamızı kesinlikle zorunlu kılıyor. Gücünü örgütünden ve parti tabanından alan, örgütü ve delegeleri adına hareket eden milletvekilleri olarak sarsılmaz inancımız odur ki CHP'nin öz gücü, partimizi iktidara taşıyacak dinamizme sahiptir. Tarihsel birikimimizi ve sol bilincimizi, ülkemizin ve dünyanın gelişmelerini birlikte yorumlama amacıyla eksiksiz ve etkin kullanarak, partililerimizin ve halkımızın desteğiyle ortak amacımıza ulaşacak İktidar Yürüyüşümüzü başlatıyoruz."
'CHP'nin İktidar Yürüyüşü' başlıklı deklarasyonda imzaları bulunan milletvekilleri şöyle:
"Adana: Atilla Başoğlu, Ziya Yergök, Amasya: Mustafa Sayar, Ankara: İsmail Değerli, Yakup Kepenek, Muzaffer R. Kurtulmuşoğlu, Mehmet Tomanbay, Çorum: Feridun Ayvazoğlu, Denizli: Mustafa
Gazalcı Edirne: Nejat Gencan, Hatay: Züheyir Amber, İstanbul: Hasan Aydın Ahmet Güryüz Ketenci, Kemal Kılıçdaroğlu, Berhan Şimşek, İzmir: Hakkı Akalın, Muharrem Toprak, Hakkı Ülkü, Kırklareli: Mehmet S. Kesimoğlu, Malatya: Ferit Mevlüt Aslanoğlu, Muharrem Kılıç, Mersin: Ersoy Bulut, Hüseyin Özcan, Sivas: Nurettin Sözen, Şanlıurfa: Mehmet Vedat Melik, Turan Tüysüz, Tekirdağ: Erdoğan Kaplan, Mehmet Nuri Saygun, Tunceli: Hasan Güyüldar, Yalova: Muharrem İnce."