CHP'li Ağbaba, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini TBMM gündemine taşıdı

CHP'li Ağbaba, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini TBMM gündemine taşıdı
CHP'li Ağbaba, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini TBMM gündemine taşıdı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TRT ekranlarından yaptığı konuşmada 'çözüm sürecinde valilere bazı tavsiyelerde bulunduklarını, bu doğrultuda güvenlik güçlerine valilerin baskı yaptığını, terör örgütleri tarafından iyi niyetin istismar edilerek ülkeye ciddi manada silah girişi olduğunu ve ülke sınırlarının çok uzun olduğundan silah girişine müsait olduğu' gibi ifadelerini Başbakan Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM gündemine taşıdı.

ANKARA-CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Başbakan Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM'de soru önergesi verdi. Ağbaba'nın soru önergesinde şunları dile getirdi: "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Mart 2016 tarihinde TRT'de yayınlanan “Cumhurbaşkanı'nın Gençlerle Buluşması’ isimli programda, çözüm sürecinde valilere bazı tavsiyelerde bulunduklarını, bu doğrultuda güvenlik güçlerine valilerin baskı yaptığını, terör örgütleri tarafından iyi niyetin istismar edilerek ülkeye ciddi manada silah girişi olduğunu ve sınırların silah girişine müsait olduğu gibi ifadelerde bulunmuştur.

Bu çerçeveden hareketle;

1.7 Haziran seçimlerinden sonra ülkemizde gerçekleşen bombalı eylemlerde, çözüm sürecinde gösterilen iyi niyetin ve valilere verilen talimatların etkileri var mıdır?

2.Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan valilere hangi yasalar çerçevesinde terör örgütlerine müdahale edilmemesi talimatı vermiştir?

3.Cumhurbaşkanının ifade ettiği ciddi manada silah girişine neden ve hangi yasalar çerçevesinde göz yumulmuştur?

4.Ülkemize sokulan silahlara müdahale edilmediği için bahsi geçen silahlarla kaç şehit verilmiştir, kaç vatandaşımız öldürülmüştür?

5.Ülkemize ciddi manada silah girişleri hangi terör örgütleri tarafından yapılmıştır?

6.Ülkemize terör örgütleri tarafından sokulan silahlar hangi ülke menşeilidir?

7.Çözüm süreci başlangıcından itibaren terör örgütleri tarafından Türkiye'ye sokulan silah miktarı ne kadardır?

8.Çözüm sürecinde terör örgütleri tarafından ülkemize sokulan silahlara göz yuman valilerle ilgili soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?

9.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifade ettiği, sınırlardan silah geçişinin mümkün olması hususunda, MİT TIR'ları soruşturmasında bahsi geçen silahlar da daha sonra Türkiye'de kullanılmış veya yakalanmış mıdır?"

 ANKARA-DHA