CHP'li Ağbaba: Türkiye'den ne zaman çıkacak?

CHP'li Ağbaba: Türkiye'den ne zaman çıkacak?
CHP'li Ağbaba: Türkiye'den ne zaman çıkacak?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, IŞİD'in İstanbul'daki bayramlaşma görüntüleriyle ilgili soruşturmayı Meclis'e taşıdı. Ağbaba, önergesine verilen yanıta, "IŞİD Kobane'den çıktı ama ne zaman İstanbul'dan çıkacak" sözleriyle tepki gösterdi.

RADİKAL - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın sosyal medyaya da yansıyan IŞİD'e yakın grupların İstanbul 'daki bayramlaşma görüntülerine ilişkin TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesine, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Müdahalede bulunamayız, soruşturma devam ediyor" diye yanıt verdi. Önergenin yanıtını değerlendiren Ağbaba, "IŞİD Kobani'den çıktı ama Türkiye 'deki unsurları hala faal. Türkiye'den ne zaman çıkacak? Muhalif olan herkes hakkında jet hızıyla yürütülen soruşturmalar konu IŞİD olunca ağırdan alınıyor" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, sosyal medyaya da yansıyan IŞİD'e yakın grupların İstanbul'daki bayramlaşma görüntülerine ilişkin TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, bayramlaşma sırasında cihat çağrısı yapıldığına işaret ederek, "Bu iddialar hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Poşi takmanın, Grup Yorum bileti satmanın illegal örgüt üyesi olmaya kanıt olarak gösterildiği ülkemizde cihat çağrısı yapmanın herhangi bir karşılığı var mıdır?" diye sordu.

"MÜDAHALEDE BULUNAMAYIZ, SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, IŞİD'in sosyal medyaya yansıyan İstanbul'daki bayramlaşma görüntülerine ilişkin soru önergesine, "Bakanlığımız veya herhangi bir makam, organ, merci veya kişi tarafından müdahalede bulunulması söz konusu olamaz" dedi. Bozdağ, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca konuya ilişkin soruşturmasının halen devam ettiğini kaydetti.

"HERHANGİ BİR MAKAM, ORGAN MERCİ VEYA KİŞİ TARAFINDAN MÜDAHALEDE BULUNULMASI SÖZ KONUSU OLAMAZ"

Önergeyi yanıtlayan Bozdağ, anayasa ve Ceza Muhakemesi Kanunu'nun ilgili hükümlerini anımsatarak, "Belirtilen hükümler çerçevesinde, işlenen suçlar sebebiyle soruşturma veya kovuşturma yürütülmesinde tüm yetki ve sorumluluk yargı mercilerine ait olup, bakanlığımız veya herhangi bir makam, organ, merci veya kişi tarafından müdahalede bulunulması söz konusu olamaz" dedi. Bozdağ, şunları kaydetti: "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ile yapılan yazışmaya verilen cevapta, soru önergesinde bahsi geçen olayla ilgili başsavcılıklarınca yürütülmekte olan bir soruşturma bulunduğu ve soruşturmanın halen devam ettiği bildirilmiştir."

"IŞİD KOBANE'DEN ÇIKTI AMA TÜRKİYE'DEN NE ZAMAN ÇIKACAK?"

Önergenin yanıtını değerlendiren Ağbaba, "IŞİD Kobani'den çıktı ama Türkiye'deki unsurları hala faal. Türkiye'den ne zaman çıkacak? Muhalif olan herkes hakkında jet hızıyla yürütülen soruşturmalar konu IŞİD olunca ağırdan alınıyor" dedi. (DHA)