CHP'li Akaydın: Partide entrika siyaseti yaşıyorum

CHP'li Akaydın: Partide entrika siyaseti yaşıyorum
CHP'li Akaydın: Partide entrika siyaseti yaşıyorum
Antalya'nın Kemer İlçesi'nde CHP'nin 34'ncü ilçe kongresine, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın zehir zemberek sözleri damgasını vurdu

Saffet YENİGÜN

ANTALYA- Akaydın, kongrelerde taraf olmadığını, yakın çevresindekilere de 'Karışmayın' dediğini belirterek, görevdeki Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ne günümüzde ne de iki yıl önceki kongrelerin hiçbirinde etkisi bulunmadığını, kimseye destek olmadığı gibi, karşısında da olmadığını anlattı. Akaydın, kimsenin arkasından konuşmadığını ve konuşmayacağını vurguladı.

BİR KİŞİ HARİÇ

Akaydın, kendisini bütün partililerin gayet iyi tanıdığına değinerek şunları söyledi;"Beni tanıyan, tanımayan herkes çok iyi bilir. Partimiz içerisinde aleyhime konuşanlar oldu. Bunların video kayıtları ve yazılı çıktıları bende mevcut. Bunları genel merkeze gönderdim ve şikayetimi belirttim. Hiç bir şey olmadı. Niye? Çünkü, büyük ağabey korkusundan Antalya’yı kaplanların önüne attı. Daha kötü hayvan ismi söylemeyeceğim kaplanların diyorum. Halk benden kırmızı otobüs bekliyor. Otobüs aldırmıyorlar, sonra diyorlar ki ‘Sen bizim partimizin belediye başkanlığına yakışmıyorsun.’ Birçok kritik kararımı AKP ’lilerle MHP ’lilerle geçiriyoruz. Şimdi ben mi suçlu oluyorum. Partide 'Büyük ağabeyim' durumları gün yüzüne çıktı. Şunu açıkça söyleyeyim; Tüm yıldırmalara rağmen, kendi içimizden yıkılmadığımız sürece AKP bizi hiçbir yerde yıkamaz. Kapım bütün partililere açık. Bir kişi hariç. O kişiyi de belirtmek istemiyorum."

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, eski genel başkanı Deniz Baykal, eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’lileri sert bir dille eleştirirken Belediyede kadrolaşma yaşandığını itiraf etti. CHP içindeki entrikalara isyan eden Başkan Mustafa Akaydın konuşmasına devam etti; "Üç yıl boyunca Antalya Belediyesi’ne yüzde 40 oranında işçi yerleştirdim ama bunlar parti referansıyla yerleşmiştir. Belediyemde belli sayıda partili var, işçi var. Üç yıl boyunca belediyeye yüzde 40 oranında işçi yerleştirdim ama bunlar parti referansıyla yerleşmiştir. Belediyede 220 üye var. Arkadaşlarıma dedim ki, 'Yakın çevremde olanlara sakın karışmayın!' Yani danışmanlarım, partili şirket genel müdürlerimi kastediyorum. 'Öbürlerine karışamam' dedim. Partide entrika siyaseti yaşıyorum. 3 sene önce gökten zembille geldim, davetle. Parti, bir tane Büyükşehir Belediye Meclis üyesi belirlememe izin vermedi. O zaman ki genel başkanıma dedim ki ‘Seçileceğime inanmıyorsunuz. Ben başkan olunca davul bende, tokmak bu adamlarda olacak’ Bu adamlar dediklerim 9 tane adam ve ‘O adamlar beni çalıştırmayacak’ dedim. Dinlemedi tabi. Benim Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçilemeyeceğime takım elbisesine iddiaya giren çok büyük partililerim var."

TANSİYON YÜKSELDİ

Başkan Akaydın'ın sözlerinin ardından il yöneticilerinden tepkiler yükseldi. İl yöneticileri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın konuşmasında suçlamalar ve sataşmalar olduğunu, kendilerine cevap hakkı tanınmasını istedi. Partililerin ısrarına rağmen divan başkanlığı konuşmalara izin vermedi. Ardından oturuma kısa bir süre ara verildi. Aranın ardından söz alan Milletvekili Osman Kaptan, "CHP'nin boyu hiçbir zaman kısa olmamıştır. Akaydın'ı belirleyen kişi Deniz Baykal'dır" dedi.


PARTİ TERBİYESİ


İnsanlarda bazı özellikler olması gerektiğinin altını çizen Osman Kaptan, "Bunlar, samimiyet, sadakat, sevgi, saygı ve sabır. Hepimiz birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız. CHP kişilerin, her şeyin üzerindedir" diye konuştu. CHP İl Başkanı Özer Ülken de kürsüye gelerek, "Bugüne kadar Antalya'da yaşamadığımız bir manzarayla karşılaştık. Böyle bir davranışla karşılaştık. Antalya'nın sorunlarını buraya taşımaya gerek yoktu. Basının önünde parti terbiyemle, Büyükşehir belediye başkanımızın sözlerine cevap verme gereği duymuyorum. Parti terbiyem bana bunu öğretti" dedi. (dha)