CHP'li başkana karşı AKP-CHP koalisyonu

CHP'li başkana karşı AKP-CHP koalisyonu
CHP'li başkana karşı AKP-CHP koalisyonu
Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, belediye ye ait binaların Şişli Meslek Yüksekokulu'na devrinin iptali için Şişli Belediye Meclisi'ni olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantıda CHP ve AKP'li üyeler koalisyon yapınca başkanın teklifi reddedildi. İnönü ile Sarıgül arasında yaşanan tartışmalarda da birçok meclis üyesi Sarıgül yanında saf tutmuştu.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, eski Başkan Mustafa Sarıgül ve oğlu ile kavgaya tutuşmuştu. Bu kavga adliye koridorlarına taşınmıştı. Başkan İnönü, Sargül dönemine ait kararların iptali için harekete geçerek yeni bir kavganın da fitilini ateşledi. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün, 2010-2013 yılları arasında bazı taşınmazların Şişli Meslek Yüksekokulu’na devrinin iptali için belediye meclisine sunduğu teklif, 8’i AKP’li 29’u CHP’li 36 üyenin oylarıyla reddedildi. Meclis toplantısının ardından açıklama yapan Hayri İnönü, "Ucu, bana dahil, kime dokunursa dokunsun bu hak arama davasından vazgeçmeyeceğim" dedi. Hayri İnönü, olağanüstü meclis toplantısının ardından konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamasına, "Başkanlığım dönemimde, belediye meclisini ilk kez özel bir gündemle olağanüstü toplantıya çağırdım" diye başlayan İnönü, şunları söyledi: "Şişli için büyük önem arz eden ve bir hukuksuzluğu düzeltmenin adımı olan, bu toplantının gündemini sizlerle paylaşmak istiyorum. Belediyemize ait bazı taşınmazlarla ilgili, 2010 - 2013 yılları arasında, hukuka aykırı işlemler yapıldığını tespit ettik. Bazı gayrimenkullerin, intifa hakkı verilmesinde belediyelere verilen yetkilerin dışına çıkılmıştır. Bu bağlamda özel eğitim kurumu statüsündeki Şişli Meslek Yüksekokulu’na, taşınmazların kullanım hakları 30 yıllığına 1 lira karşılığında devredilmiştir."

TOPLAM DEĞERİ 300 MİLYON DOLAR

Hayri İnönü açıklamasında, Şişli Meslek Yüksekokolu’na devredilen gayrimenkullerin, Kaptanpaşa Mahallesi’nde 636 metrekare, Ayazağa Mahallesi’nde ayrı ayrı 24 bin 328 metrekare, 5 bin 848 metrekare, 19 bin 594 metrekare, 12 bin 944 metrekare, 3 bin 858 metrekare, Esentepe Ortaköy Mahallesi’ndeki 6 bin 268 metrekare Hizmet Binası, Meşrutiyet Mahallesi’ndeki 1673 metrekare Şişli Kent Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Mahallesi’ndeki 118 metrekare Feriköy Hizmet Binası olduğunu söyledi.

Hizmet binaları hariç gayrimenkullerin 70 bin metrekare olduğunu belirten Hayri İnönü, "Şişli gibi alan olarak küçük, ancak emlak fiyatı olarak büyük kıymet arz eden böyle bir değerin, Şişli halkına hizmet haricinde kullanılması kabul edilemez. Şu an resmi değerlendirmeler sürmektedir. Ancak ilk gelen raporlar, bu taşınmazların değerinin 300 milyon dolar civarında olduğunu göstermektedir. Eğitim bizim için olmazsa olmazlar arasındadır. Elbette amacımız öğrencilerimizi mağdur etmek olamaz. Onlara desteğimiz her zaman devam edecek" dedi.

Hayri İnönü'yü bekleyen büyük tehlike!

ŞİŞLİ’NİN HAKKINI ARAMAK İÇİN HUKUKİ SÜRECİ BAŞLATTIM

Attığı adımın tamamen hukuksal bir durumun düzeltilmesi için olduğunu belirten İnönü, şöyle devam etti: "İlgili dönemde bu kararların bazılarında grup kararı gereği oyum ve imzam vardır. Buna rağmen şimdi belediye başkanı olarak, daha geniş yetki ve imkanlarla bu kararları değerlendirdim. Ve Şişli halkı aleyhine bir durum oluştuğunu tespit ettim. İşte bu nedenle, Şişli’nin hakkını aramak için hukuki süreci başlattım. Konunun idari ve adli yönden araştırılması ve sorumlular hakkında gereken işlemlerin yapılması için, hukukun imkanlarını sonuna kadar kullanacağız. Şişli Belediye Başkanı olarak, belediyeye ait bütün taşınır ve taşınmaz malların korunmasından birinci derecede ben sorumluyum. Ucu, bana dahil kime dokunursa dokunsun bu hak arama davasından vazgeçmeyeceğim. Bugün Şişli’nin seçilmiş belediye başkanı Hayri İnönü olarak, görev ve sorumluluğum, idarenin aldığı hukuksuz kararlardan geri dönmektir. Bu tüm Şişli halkına borcum ve sorumluluğumdur."

Özkan ARSLAN-Yaşar KAÇMAZ/İSTANBUL-DHA