CHP'li Batum: Ak it tabirini polislere kullanmadım

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, CHP Milletvekilleri Levent Gök ve Süheyl Batum'un polise yönelik küfürlü sözleri hakkında "adli merciler nezdinde takipçisi olacaklarını" belirtmesinin ardından, Gök ve Batum'dan tepki geldi.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

ANKARA - Batum, “Ak it” tabirini polisin yanında bulunan eli çivili sopalı kişiler için kullandığının altını çizerek, adli takip hakkında “Yapsınlar özellikle bekliyorum” dedi. Gök ise, “Beni hedef göstererek, tazyikli su sıkan Emniyet görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacağım” diye konuştu.

Konuyu Radikal’e değerlendiren Batum, Emniyet’in adli merciler nezdinde takip başlatması hakkında “Yapsınlar özellikle bekliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

'POLİSİN YANINDA KÖPEKLERİ OLUR'

Batum, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdiğini anımsatarak, orantısız şiddet uygulayan polisler hakkında başlatılan işlemleri ve polislerin yanında Ak Parti ’li gençler olduğu iddia edilen eli sopalı sivillerin kimler olduğunu sorduğunu söyledi. Batum “Polisin yanında görev yaptığını söyleyen, polisin müdahale etmediği bu sivil kişiler polisin kaskı değil, kalkanı değil. Polisin yanında köpekleri olur ancak. ‘Ak Gençlik’ diyorlar ya olsa olsa Ak it olur bunlar” dedi.

'HADDİNİ BİLECEK'

Emniyet Genel Müdürü’nün bu sivil kişilerin kim olduğu hakkında bilgi vermesi gerektiğini vurgulayan Batum, “Bu adamların hesabını vermek zorunda olan bir Emniyet Genel Müdürü, bunları karıştırıp cin olmadan adam çarpmaya çalışmasın. Mahkemeye versin, sonucuna razı olsun” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın her konuda yalan söylediğini savunan Batum, “Bugün basın toplantısı düzenleyip Emniyet Genel Müdürü’ne ‘Sen Tayyip’in müdürü müsün, yoksa Emniyet Genel Müdürü müsün? Emniyet Genel Müdürü isen ne söylediğime bakmak zorundasın’ diye soracağım. Emniyet Genel Müdürü Anamuhalafet’in milletvekiline ‘nefretle kınıyorum’ diyecek. Haddine değil. Emniyet Genel Müdürü siyasetçi değil haddini bilecek. Halka sorumluluğunu gösterecek. Soruştuma açacak yada istifa edip orayı bilenlere terk edecek” dedi.

'EMNİYET’İN TAKDİRİDİR'

CHP ’li Gök ise Emniyet’in açıklamasını “iktidarı koruma gayreti” olarak nitelendirdi. Gök, “Ben şahsıma Ankara’da Kızılay Meydanı’nda üzerime tazyikli su ve biber gazı hedef göstererek atılarak yapılan şiddet üzerine, kimseyi hedef almadan söylediğim sözlerden bende rahatsız oldum ve kamuoyundan özür diledim. Halktan özür dilemesi gereken Emniyet’tir. Emniyet’in bu denli ağır bir şekilde niçin şiddete karıştığının sorgulanması ve ülkemizin hiç iyi olmayan insan hakları ve demokrasi alanındaki görüntülerinin hızla telafi edilmesi için kendisini yeniden sorgulaması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Emniyet’in konunun adli merciler nezdinde takipçi olacağını açıklamasını “Onların kendi takdirdir” diyerek değerlendiren Gök, kendisinin de konu hakkında yasal haklarını arayacağını ifade etti. Gök, “Bende beni hedef göstererek, tazyikli su sıkan Emniyet görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacağım” dedi.