CHP'li Batum şüpheli olarak 'izlenmiş'

CHP'li Batum şüpheli olarak 'izlenmiş'
CHP'li Batum şüpheli olarak 'izlenmiş'

Prof. Dr. Süheyl Batum, yargıyı etkileme davası nda şüpheli olarak izlemeye alınmış.

Haber: MUSTAFA GÖKKILIÇ - mustafa.gokkilic@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs iddianamesinin ek delil klasörlerinden CHP Eskişehir Milletvekili ve anayasa profesörü Bedi Süheyl Batum’un da şüpheli olarak bir süre izlendiğini ortaya koyan evraklar çıktı. Dördüncü ek delil klasöründe özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin talep üzerine iki kez ‘gizli izleme kararı’ aldığı anlaşıldı.
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 4 Eylül 2009 tarihinde dört hafta, daha sonra İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bir hafta olarak uzattığı izleme kararı, ‘suç işlemek için örgüt kurmak ve örgüte üye olmak’ iddiasına dayandırıldı. 

Ses ve görüntü kaydı
Dosya evrakında Ergenekon davasına bakan eski İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengül’ü etkilemeye çalıştığı iddiasıyla gündeme gelen avukat Tülay Bekar ile Batum’un izin kararlarının hep birlikte alınması da dikkat çekti.
Alınan kararlarda ‘şüphelilerin suç işlediğine dair kuvvetli şüphe bulunduğu ancak başka suretle delil elde edilemeyeceği anlaşıldığı’ savunularak kamuya açık yerlerde ses ve görüntü kaydının alınmasına karar verildiği belirtildi.
Belgelere göre emniyet, aldığı izin çerçevesinde şüphelileri adeta adım adım izlemiş. Ancak klasörde, adı şüpheli olarak yer alan milletvekili Batum’a ait tek kare fotoğraf yer almadı. Bazı fiziki takip fotoğraflarında ise mozaikleme yapıldığı dikkat çekti.