CHP'li Çam'dan 'Jandarma Biz Sosyalistiz' marşı

CHP'li Çam'dan 'Jandarma Biz Sosyalistiz' marşı
CHP'li Çam'dan 'Jandarma Biz Sosyalistiz' marşı
CHP' İzmir Milletvekili Musa Çam TBMM Genel Kurulu'nda bir ilke imza attı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Çam, İçişleri Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde, Meclis kürsüsünden 1970’li yıllarda devrimcilerin söylediği “Jandarma biz sosyalistiz” marşını okudu. Ancak Çam, marşın bir satırını, “Belki bir gün Bakan sana köylünü kurşunla der” şeklinde değiştirdi.

TBMM Genel Kurulu’nda İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşmeleri sırasında söz alan CHP ’li Musa Çam, ilginç bir eyleme imza attı. Polisin toplumsal gösterilerde tavrını eleştiren Çam, “1970’li yıllarda öğrencilik dönemimizde hepimiz, poliste görmüş olduğumuz zahmetler ve eziyetlerden dolayı jandarmaya daha sevecen ve daha sıcak bakıyorduk. Ve jandarmayı gördüğümüzde şu marşı söylüyorduk” diyerek yüksek sesle marş okumaya başladı. Marşın, “Jandarma biz sosyalistiz/Dostuz yalnız biz sana/Kurtuluşun bizimledir/Elini uzatsana/Jandarma sen ah bir bilsen/Sana ne iş verdiler” bölümünü okuyan Çam, “Belki bir gün zabit sana köylünü kurşunla der” satırını değiştirerek “Belki bir gün Bakan sana köylünü kurşunla der” şeklinde okudu. Çam, konuşma süresinin dolmasına rağmen, mikrofon sesi kesildikten sonra da bir süre daha marşı okumaya devam etti.

Bu sırada kendisini tutamayarak gülmeye başlayan oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu ise “İlk defa Genel Kurul’da şarkı söylendiğini duyduk. Böyle olacak bir şey değil ama..” dedi.