CHP'li Çıray: Komisyon üyeleri utançlarından insan içine çıkamayacak

CHP'li Çıray: Komisyon üyeleri utançlarından insan içine çıkamayacak
CHP'li Çıray: Komisyon üyeleri utançlarından insan içine çıkamayacak
CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Aytun Çıray, yolsuzlukla suçlanan bakanların Yüce Divan'a gitmemesi yönünde karar bildiren AKP'li Meclis Komisyonu üyelerinin 'insan içine çıkamayacaklarını' söyledi.

İZMİR – 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarına adı karışan dört eski bakanla ilgili Meclis soruşturma komisyonunun Yüce Divan kararı vermemesine tepkiler sürüyor. Komisyonun AKP 'li üyelerinin oylarıyla söz konusu bakanların Yüce Divan'a gönderilmesine gerek görülmedi. Durumu değerlendiren CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) Üyesi Aytun Çıray, komisyonun AKP'li üyelerinin utançlarından insan içine çıkamayacaklarını söyledi.

Cihan Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan Milletvekili Çıray, komisyonun aldığı kararı, “Tamamen emir kumanda sistemi içinde alınmış bir karar” olarak değerlendirdi. Çıray, “Muhtemelen eski İçişleri Bakanı'nın, 'Benim de konuşacak çok şeyim var,' gibi sözleri, TOKİ'den sorumlu bakanın, 'Ne emir verdiyse onu yaptım.' demesi, mesajların yerine gittiğini gösteriyor.” dedi. Komisyona dışarıdan müdahale olduğunu ileri süren Çıray, “Yüce Dîvan oylamasının daha önce bir hafta ertelenmesini de ona bağlıyorum” diye konuştu.

Dört eski bakanla ilgili kararın Meclis Genel Kurulu'nda oylanacağını hatırlatan Aytun Çıray, “Genel Kurul'dan Yüce Dîvan kararı çıkar mı? İyimser olmak istiyorum, AKP'li milletvekillerinin, milletin vicdanının sesi olmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu komisyonun AKP'li üyeleri, gelecek nesillerin önüne çıkamayacaklar utançlarından. İleride insan içine çıkamayacaklar, çünkü siyaset bir günlük bir hadise değildir. Gerçekleri kimse örtbas edemez. Mızrak çuvala sığmaz. Herkes durumun farkında. Gelecek nesiller, bu komisyon üyelerine hiç de iyi gözle bakmayacaklar. Artık genel kuruldaki oylamayı bekliyoruz” dedi.

(CİHAN)