CHP'li Elif Doğan Türkmen, Suruç saldırısını Meclis gündemine taşıdı

CHP'li Elif Doğan Türkmen, Suruç saldırısını Meclis gündemine taşıdı
CHP'li Elif Doğan Türkmen, Suruç saldırısını Meclis gündemine taşıdı
CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki bombalı saldırıyla ilgili Başbakan Ahmet Davutoğu'nun cevaplaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

ANKARA CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Suruç'taki bombalı saldırıyla ilgili olarak verdiği soru önergesinde, bombalı saldırı öncesi, Şanlıurfa Valisi'ne bazı gazetecilerin 'Şanlıurfa'da İŞİD militanları var mıdır?' şeklinde bir soru yönelttiğini ve bunun üzerine 3 gazetecinin gözaltına alındığını aktardı.

Türkmen önergesinde şu soruların cevabını istedi:

- Bombalı saldırı ile ilgili Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından herhangi bir ihbar alınmış mıdır? Alınmış ise bu ihbara ilişkin bir çalışma yürütülmüş müdür?

- Şanlıurfa ili Suruç ilçesinde meydana gelen bombalı saldırı öncesi, Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından istihbari bir çalışma yürütülmüş müdür? İstihbari bir çalışma yürütülmüş ise MİT yasasındaki ilgili kurumlarla paylaşılmış mıdır?

- Şanlıurfa ili Suruç ilçesinde meydana gelen bombalı saldırı öncesi Milli İstihbarat Teşkilatı, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü ve Şanlıurfa Valiliği tarafından hangi tedbirler alınmıştır?

- Şanlıurfa Valiliği tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Şanlıurfa ili sınırlarında IŞİD militanları tespit edilmiş midir?

- Şanlıurfa ili Suruç ilçesinde meydana gelen bombalı saldırı nedeniyle Şanlıurfa Valisi ve Suruç Kaymakamı hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

- Şanlıurfa Valisi ve Suruç Kaymakamı görevden alınacak mıdır?

(CİHAN)