CHP'li Engin Altay: Görev verilirse Kılıçdaroğlu Saray'a gider

CHP'li Engin Altay: Görev verilirse Kılıçdaroğlu Saray'a gider
CHP'li Engin Altay: Görev verilirse Kılıçdaroğlu Saray'a gider
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, hükümet kurma görevinin verilmesi durumunda Kılıçdaroğlu'nun Ak Saray'a gidebileceğini söyledi: "Anayasa'ya bağlı kalmayı görev bilen bir anlayış içindeyiz. Böyle bir davet geldiğinde nereye gidilmesi gerekiyorsa gidilir."

RADİKAL – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 'ın hükümet kurma görevini CHP 'ye vermesi gerektiğini ifade eden CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, görevin verilmesi durumunda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ’nun Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gidebileceğini söyledi.

soruları yanıtlayan Engin Altay, “Ortada Saray entrikası var. Partilerin bunu bozması gerekiyor. Erken seçim doğru değil. 7 Haziran’daki seçmen iradesine saygı” dedi.

CHP’li Engin Altay, “ Kemal Kılıçdaroğlu , görevi almak için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gidecek mi?” sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi:

“Sayın Kılıçdaroğlu, devlet işleri söz konusu olduğu zaman duygularını bir kenara bırakmayı bilen bir devlet adamıdır. Hukukun üstünlüğüne, Anayasa’ya bağlı kalmaya görev bilen bir anlayış içindeyiz. Böyle bir davet geldiğinde nereye gidilmesi gerekiyorsa gidilir, başka çaresi yok bunun.”

Altay, görevi aldıktan sonra diğer partileri ziyaret edeceklerini belirterek, “Önce koalisyon teklifiyle gideceğiz. Seçime biz götürelim mantığıyla gitmeyeceğiz. Koalisyon formülü olmuyorsa, CHP azınlık hükümetinin kurulmasının yollarının denenmesi lazım” diye konuştu.

Seçim hükümeti için CHP'den 'HDP' şartı