CHP'li kadın vekiller öfkeli

Zina pazarlığında pasif kalan CHP'nin kadın milletvekillerinden parti yönetimine mesaj: "Girişim, AB yolundan geriye gidiş demek. Zinayı suç saymakla aile birliği korunamaz."

ANKARA - AKP'nin, zinayı yeniden suç kapsamına sokma girişimi, 'pasif' bir tutum izleyen CHP'de büyük sıkıntı yarattı. CHP'li kadın milletvekilleri şunları söyledi:
Canan Arıtman: Kadın ve erkeğe aynı oranda ceza verilecek olsa da zinanın yeniden suç haline getirilmesi geriye gidiştir. Kabul edilemez. Zina sekiz yıl önce suç olmaktan çıkarılmıştır. Bu düzenlemenin uyum yasalarıyla bir ilgisi yok. Uluslararası toplantılarda Türkiye'de kadınlar açısından da zinanın suç olmaktan çıkarıldığını söylediğimizde Avrupalı parlamenterler bizi ayakta alkışladı. Şimdi yeniden eskiye dönüldüğünü onlara nasıl anlatacağız?
'Talep yok'
Bakan Çiçek, talebin Anadolu kadınından geldiğini söylüyor. Ben de Anadolu'yu dolaşıyorum. Hiçbir kadından böyle bir talep görmedim.
Zina suçlamasıyla eşlerden birini hapse atmak, o aile birliğini bir daha beraber olamayacak şekilde çökertmektir. Bu, kadını da aileyi de korumaz. Hele de böyle bir durum, kadına yaşama hakkı bırakmaz, kadının toplum dışına itilmesine yol açar.
Sadakatsizlik yapan eşi hapse atmak yerine, yüklü maddi tazminat ödeme durumuyla karşı karşı getirmek, çok daha caydırıcı olacaktır.
Ayşe Gülsün Bilgehan: Zinanın suç olmaktan çıkarıldığı 1998'den bu yana büyük sorunlar mı çıkmış, boşanmalar mı artmış? Hayır.
Halen AB içinde boşanma oranı en düşük ülkeyiz. Şimdi ne diye zina suç haline getirilmek isteniyor? Türkiye'de asıl AB'nin de büyük önem verdiği aile içi şiddet sorununun tartışılması gerekiyor.
Yoğun bir aile içi şiddete maruz kalan kadının zina dolayısıyla şikâyet hakkını kullanabilmesi çok zor.
Sıdıka Aydoğan: Zina, Medeni Kanun'da zaten boşanma nedeni. Zina yapan taraf tazminata mahkûm ediliyor. Geriye dönüş olamaz.
Gaye Erbatur: Güven bir şekilde sarsılmışsa, o evlilik yürümez. Zinanın suç haline getirilmesi, evlilikleri koruyamaz. Medeni Kanun'a göre boşanma sebebi olan zina bu haliyle kalmalı.