CHP'li kadınlardan Arınç'a tepki

CHP'li kadınlardan Arınç'a tepki
CHP'li kadınlardan Arınç'a tepki
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce arasında yaşanan "cinsel taciz" tartışması sırasında, Arınç'ın "CHP'li kadın vekiller İnce'nin yanında oturmasın" sözlerine, CHP'li kadınlardan tepki geldi

Radikal.com.tr - CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Arınç’ın “üste çıkma kaygısıyla” böyle bir açıklama yaptığını vurgulayarak, “Bu zattın, kadın milletvekillerinin nerede oturup oturmayacağına ilişkin yorumları ile Grup Başkanvekilimiz Sayın Muharrem İnce’ye yönelik saldırısını şiddetle kınıyoruz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Tarhan, CHP’nin kadın milletvekilleri adına yazılı bir açıklama yaptı. Tarhan, açıklamasında şunları kaydetti:
“Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Grup Başkanvekilimiz Sayın Muharrem İnce ile ilgili ortaya attığı çirkin iddialar üzerine açıklama yapmak zorunluluğu doğmuştur. Suçluluk psikolojisi ile ve üste çıkabilmek kaygısıyla düzeyi de düşürerek Grup Başkanvekili arkadaşımız Sayın Muharrem İnce’yi susturmak için itham etmesi aslında kendisine yakışandır. TBMM ’nin Kadın Başkanvekili Sayın Güldal Mumcu’nun odasını basabilecek nitelikteki bir kişiden bizim alacağımız herhangi bir hayat dersi bulunmamaktadır. Bülent Arınç’ın kendisine yöneltilmiş iddiaları yanıtlamak yerine, başa çıkamadığı durumlarda köşeye sıkışma aczi ile sağa sola saldırmasını suçluluk duygusuna bağlıyor, CHP’nin kadın milletvekilleri olarak yasama görevi yapmaya geldiğimiz TBMM’de düzeyi bu derece düşüren bir milletvekili olmasından utanç duyuyoruz. Bu olay siyasetin nasıl dejenere edilebileceğinin de bir göstergesi olmuştur. Bu seviyesizliğe kadın kimliğinin alet edilmesi de ayrı bir vahamettir. Kadına yönelik bakış açısı ve kadınlarla ilgili cinsiyetçi yaklaşımları malum olan bu zatın, kadın milletvekillerinin nerede oturup oturmayacağına ilişkin yorumları ile Grup Başkanvekilimiz Sayın Muharrem İnce’ye yönelik saldırısını şiddetle kınıyoruz.”