CHP'li Koç: Ağzı olan konuşuyor

Başbakan Erdoğan'ın 'Türbanlılar vakıf ve özel üniversitelerde okusun' önerisi üzerine AKP yönetimi, iki formül oluşturdu. CHP'li Haluk Koç'un Erdoğan'a tepkisi ise sert oldu: "Ağzı olan konuşuyor."

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın özel üniversitelerde türbanla eğitimin serbest bırakılması önerisi, AKP'de yeniden formül arayışını canlandırdı. Başbakan Erdoğan önceki gün Kanal D'de yayımlanan 'Teke Tek' programında, üniversitelerdeki türban sorununa ilişkin farklı bir öneri gündeme getirdi:
'Ben zorlayamam'
"Sivil toplum örgütleri vakıf üniversitelerinde başörtülü eğitime ilişkin dayanışma ortaya koyarsa hükümet hazır. Ben zorlayamam. Çünkü netice alınamayacak bir şey. Meslek liselerinin farklı yerlere çekilebileceğini bilseydim bu işe girmezdim. Özel üniversitelerde türbanla eğitimi berbest bırakalım. Devlette görev verilmesin. Özel sektörde çalışsınlar."
Erdoğan'ın bu önerisi üzerine, AKP yönetimi şu formüller üzerinde durmaya başladı:

 • Özel üniversite yönetimleri kendi içlerinde bu öneriyi değerlendirerek, yasal bir düzenleme yapılmasına gerek bile duymadan başörütülü eğitim konusunda esneklik sağlayabilir. Bugün bu esnekliği sağlayan çok sayıda özel üniversite zaten var. Böylece toplumda yeni bir gerginlik de yaratılmamış olur.
 • Vakıf üniversiteleri YÖK kurallarına tabi olsa da eleman alımı, eleman çıkarılması gibi konular başta olmak üzere idari yönden serbest. YÖK Yasası'nda bir değişiklik yapılarak, öğrencilerin kılık kıyafetine ilişkin kurulların belirlenmesi de vakıf üniversitelerinin yönetimlerine bırakılabilir. Böylece vakıf üniversite yönetimleri başörtüsü konusunda kendileri karar verebilir. Ancak bu üniversiteler paralı olduğu için, ekonomik gücü olmayan başörtülü öğrenciler de burslarla desteklenebilir.
 • Yasa ile kamusal alan tanımı, 'hizmet alan-hizmet veren' ayrımıyla yapılabilir. Bu durumda hizmet alan vatandaşın kamusal alan içindeki kılık kıyafeti serbest bırakılır. Hizmet veren, yani devlet görevlisi ise kurallara uymaya devam eder. Buna göre eğitim kurumlarındaki öğrenciler
  'hizmet alan' kapsamında değerlendirilip, sorun kökten çözülmüş olur.
  AKP yönetimi son iki formül için yasa değişikliği gerektiğine dikkat çekti, bu düzenlemelerin ise gündeme ancak toplumsal bir uzlaşma olması halinde gelebileceğini ifade etti. Yeni bir gerginliğe taraftar olmadıklarını vurgulayan AKP'liler, bu nedenle vakıf üniversitelerinin daha esnek davranmalarından yana.
  CHP: Yapabiliyorsan yap
  CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Erdoğan'ın önerisine tepki gösterdi. Başbakan'ın ne yapacağını bilmediğini ileri süren Koç, şöyle konuştu:
  "Kendisinin kullandığı ifadeyle, ağzı olan konuşuyor. Başbakan'ın da ağzı var. Söylediği şeylerin toplum içinde tabana mesajdan başka yaşama dönüşecek tarafı yok. Suni gündem yaratmakla meşgul. Bunlar ulusal ve uluslararası hukukta kesinleşmiş hususlar. Bunu biliyor ama tabana selam gönderiyor.
  Akıntıya karşı kürek çekiyor. Meclis çoğunluğu var, yapabiliyorsa yapsın."