CHP'li Levent Gök: Cumhurbaşkanı'nın, başkanlık hayalleri ocakları yakıyor

CHP'li Levent Gök: Cumhurbaşkanı'nın, başkanlık hayalleri ocakları yakıyor
CHP'li Levent Gök: Cumhurbaşkanı'nın, başkanlık hayalleri ocakları yakıyor
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "Devlet çökmek üzeredir, bu iktidar sayesinde. Bu iktidarın artık muktedir olma hüviyetini çoktan kaybettiği ve olayları önleyemeyeceği ortaya çıkmıştır. Cumhurbaşkanı'nın, başkanlık hayalleri ocakları yakıyor" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Dağlıca'daki şehitlerin ardından, bugün de Iğdır'da şehitler verildiğini belirterek, şehitlere rahmet diledi. Levent Gök, "Her günümüz bir kara haberle uyanmakla mı geçecek? Ne oluyoruz, nereye gidiyoruz? Türkiye nereye gidiyor?" dedi."400 milletvekili uğruna ne ocaklar sönüyor" ifadesini kullanan Gök, "Cumhurbaşkanı'nın, başkanlık hayalleri ocakları yakıyor. Cumhurbaşkanı'nın ülkeyi bir kaosa sürükleme sevdası bugün Türkiye'yi kutuplaştırıyor, toplumu ayrıştırıyor" görüşünü ileri sürdü.

Gök, "Bir Cumhurbaşkanı, bir siyasi iktidar düşünün sürekli kandırılmaya müsait bir yapıda. İcat ettikleri bir paralel yapı onları kandırıyor. PKK'yla görüşüyorlar, PKK onları kandırıyor. Peki kardeşim senin zeka düzeyin ne? Sen kandırılarak devleti yönettiğinin farkında mısın? Bunu nasıl söylersin?" diye konuştu.Hürriyet gazetesine düzenlenen saldırıya da değinen Gök, "Sayın Ahmet Davutoğlu, 'Seçim ne olursa olsun seni başkan yaptıracağız' diyerek, Türkiye'de yapılacak seçim sonuçlarını tanımadığını ifade eden bu milletvekiline karşı ne yapacaksın? Ne söyleyeceksin? Herkesi suçluyorsunuz ya 'darbeci' diye. Bu bir sivil darbe değil midir, bir sivil darbe arzusu değil midir?" dedi.

Bu sözlerden birinci derecede, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun sorumlu olduğunu savunan Gök, protesto eylemiyle ilgili olarak kaç kişinin gözaltına alındığının da açıklanmasını istedi.Gök, "Devlet çökmek üzeredir, bu iktidar sayesinde. Gelinen noktada Türkiye'de, Türkiye'nin her bir yerinde acılar giderek artmakta ve bu iktidarın artık muktedir olma hüviyetini çoktan kaybettiği ve olayları önleyemeyeceği ortaya çıkmıştır. Bu iktidarın her devam ettiği gün Türkiye'de acıların artacağı ve Türkiye'nin her gün büyük üzüntüler yaşayacağı günlerdir. Böyle bir tabloyu Türkiye hak etmiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Ülkede insanları etnik temelde birbirine düşüren olayların yaşanmaya başladığına dikkati çeken Gök, şunları kaydetti: "Olay bir nitelik değiştiriyor. Tam da terörün arzu ettiği bir şekilde, etnik temelde çatışmaya doğru Türkiye sürüklenmek isteniyor. Biz bu tabloyu görüyoruz. Bu tablo bu kadar açık ve net. Bu tablonun içerisinde siyasetçiler olarak sorumluluğumuz var. Siyaset kurumunun Türkiye'de bu işi çözmesini istiyoruz. Türkiye'de her ne sorun varsa siyaset kurumunun öne çıkan bir anlayışla bu sorunları çözmesini istiyoruz." Terörün, ulusal birliği parçalamak istediğini vurgulayan Gök, "Buna izin vermeyelim. Biz CHP olarak elimizi taşın altına koyma kararlılığındayız. Tüm elinde silah tutan terör unsurlarının ellerini tetikten çekmeleri gerekmektedir. Türkiye tüm sorunlarını Meclis'te, siyaset kurumu içerisinde çözmelidir. Biz buna talibiz" dedi.

TÜRKİYE'Yİ BAŞKA TEHLİKELER BEKLER

Yurttaşları sağduyulu ve soğukkanlı olmaya davet eden Gök, "Hiçbir siyasi düşüncenin, bu konuda saldırıya uğramasını kabul edemeyiz. Konuşacağız, siyaset kurumunu güçlendireceğiz. Siyaset kurumu güçsüz hale geldiği anda, bilin ki Türkiye'yi başka tehlikeler bekler" görüşünü dile getirdi.Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gök, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin önemli olduğunu belirterek, "CHP'nin ve Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu 'nun tüm arzusu, Türkiye'nin güven ortamından uzaklaşmaması, kaosun yayılmaması ve buna karşı partiler arasında bir işbirliği yapılabilir mi arayışıdır" ifadesine yer verdi.

CHP'nin çözüm önerisinin ne olduğu sorusunu ise Gök, "Biz anamuhalefet partisi olarak, bu şehit cenazelerini bir siyasi polemiğin dışında tutarak, her birinin acılarını paylaşarak, bundan sonraki gelebilecek ölümleri ve üzüntüleri önlemenin arayışı içerisindeyiz" diye yanıtladı.Başka bir soru üzerine de Gök, "Güvenliği almak, bir iktidarın ve devletin işidir. Bunu yapamıyorlarsa çeksinler gitsinler. 'Biz güvenliği sağlayamıyoruz' deyip de seçimi yaptırmama arayışlarına biz katılmıyoruz. Seçimlerin ertelenmesi demek, bu AKP 'nin şu andaki yapısının Türkiye'ye egemen olması demektir. Bunu asla kabul etmiyoruz. 1 Kasım'da seçimlerin yapılması konusunda da her türlü güvenlik önleminin alınmasını biz CHP olarak talep ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.