CHP'li muhalif vekiller disipline

CHP MYK, Sarıgülcü 15 milletvekilini disipline sevk etti. Tanla karara karşı. CHP lideri Baykal'a malvarlığı sataşması, toplantıdaki gerginliği artırdı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Parti Meclisi (PM), dün, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün Mersin mitingine katılan 16 muhalif milletvekilinin disipline sevk kararını görüştü. Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Bülent Tanla, toplantıyı bitmeden terk ederek, disiplin oylamasına katılmadı. Tanla, "Parti bu tartışmalardan kan kaybediyor. Halk bizi nefret ve ibretle izliyor. Ben bu tartışmaların içinde olmak istemiyorum" dedi.
Kınanması istenen 16 milletvekili arasında yer alan beş PM üyesi, toplantıda iddiaları yanıtladı. Hasan Aydın, konuşmasına Genel Başkan Deniz Baykal'ın malvarlığı listesini okuyarak başladı:
Baykal'a ağır suçlama
"Size, bu malvarlığını nasıl kazandığınız soruldu. 'Taksi yerine otobüse bindim, otel yerine pansiyonda kaldım. Avukat olarak çalıştım' dediniz. Kimse inanmıyor.
Avukat olarak hangi vergi dairesine bağlı idiniz ve kaç para vergi ödediniz? Bir çırpıda 95 milyar liralık hisse alıyorsunuz. Bunu da başkalarının hakkını çiğneyerek yapıyorsunuz. 83 kişinin alması gereken hisseyi kendiniz, eşiniz ve kızınız adına alıyorsunuz. Enis Tütüncü'nün şoförü ve bu kişinin avukat eşinin sekreteri adına hisse alıyorsunuz. Bu yaptığınız suç. Sizin için komisyon kurulmalı."
Mehmet Tomanbay ise, "Yarın biri de çıkar sizin hakkınızda bir dosya ortaya koyar. Partide geniş bir kucaklaşmayı sağlayın ve bir kurultay toplayın" diye konuştu.
Hüseyin Özcan da, PM üyesi
Ali Oksal'ın 1 Ekim'de CHP grubunda kendisine küfürler ederek silah gösterdiğini ve "Seni öldürürüm" dediğini hatırlatarak, Oksal'a bir işlem yapılmadığını söyledi.
Erdoğan Kaplan, 20 yıldır Baykal'a destek verdiğini belirterek, kendini şöyle savundu: "Umudu ve coşkuyu gördüm, onun için değişimden yanayım." Dedesinin İstiklal Madalyası'nı gösteren Kaplan, "Bu madalya sizi çarpar" dedi.
Feridun Ayvazoğlu ise, mitinge Sarıgül'e destek için gitmediğini ileri sürdü. Ayvazoğlu, hakkında hangi karar alınırsa alınsın, genel başkan ve parti aleyhine herhangi bir açıklama yapmayacağını kaydetti. Baykal ise, "Biz mahkeme değiliz, infaz yapmıyoruz, tüzüğün gereğini yerine getiriyoruz" diye konuştu. PM, Ayvazoğlu dışındaki 15 milletvekilini, 61 üyenin oyuyla kınama cezası istemiyle disiplin kuruluna sevk etti.
Disipline verilenler şunlar: Ersoy Bulut, Hüseyin Özcan, Necat Gencan, Erdoğan Kaplan, Züheyir Amber, Muharrem Toprak, Mehmet Kesimoğlu, Mehmet Tomanbay, Muzaffer Kurtulmuşoğlu, A. Güryüz Ketenci, Turan Tüysüz, İsmail Değerli, Hasan Aydın, Sefa Sirmen, Muharrem Eskiyapan.