CHP'li muhalifler kıpır kıpır

CHP'nin yerel seçimlerde başarısız sonuçlar alması üzerine parti içi muhalefet harekete geçti.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP'nin yerel seçimlerde başarısız sonuçlar alması üzerine parti içi muhalefet harekete geçti. İçlerinde 30'a yakın milletvekilinin de yer aldığı muhalif gruplar, "Seçimlerin tek mağlubu CHP'dir" diyerek, faturayı CHP lideri Deniz Baykal ve parti yönetimine kesmeye hazırlanırken, parti yönetimi eleştirilerin önünü kesme arayışında.
CHP'de muhalif milletvekilleri ve Anadolu Hareketi aralarında yaptıkları toplantılarla durum değerlendirmesi yapıyor. Muhalif kanadın, "Parti başarısız. Bu duruma kayıtsız kalamayız" diyerek bir deklarasyon yayımlayacakları öğrenildi. Eski il başkanlarının oluşturduğu Anadolu Hareketi de bugün yapacağı olağanüstü toplantıda, bir durum değerlendirmesi
yapacak. Parti içinden tepkiler şöyle:
Adnan Keskin (Eski Genel Sekreter): Bu seçimin tek mağlubu vardır, o da CHP yönetimidir. Partisi ve ülkesini seven insanlar böylesi zor süreçte bireysel ikbal kaygılarından kurtularak, partisi ve ülkesinin esenliği için gerekli tavırları sergilerler. Genel başkan ve parti yönetimi sözcüklerin ve rakamların arkasına gizlenmeden, geçmişleriyle tutarlı olabilmeleri için, partinin yeni bir yapılanmaya kavuşması için gerekli girişimleri sergilemelerini bekliyoruz.
'Halkla inatlaşılmaz'
Ertuğrul Günay (Eski Genel Sekreter): Anamuhalefet partisi 15 aylık bir süreçte oy ve güç kaybetmiştir. Sayın genel başkan 3 Kasım seçimlerinin hemen ardından sadece CHP'nin değil parlamento dışında kalmış yüzde 45'lik seçmenin de sözcüsü ve temsilcisi olacağını söylemişti. Oysa 28 Mart' ta bu kitleden destek alamadığı gibi seçimlerde kendisine verilen oyları da taşıyamadığı görülüyor. Durum geçiştirilemeyecek kadar vahim. CHP fazla zaman yitirmeden yönetiminden ve parti yapılanmasından ve buradan toplum karşısındaki siyasal duruşuna kadar bütünüyle kendisini gözden geçirmesi gerekiyor. Halka karşı siyaset olmaz. Halkla inatlaşarak siyaset olmaz. CHP 1999'dan bu yana bu inatlaşmadan ve halka rağmen siyaset anlayışından artık vazgeçmelidir.
Mehmet Tomanbay (CHP PM üyesi): Sonuçlar partide yeniden yapılanmanın gerekliliğini ortaya koydu. Eski hastalıklardan arınmış şekilde 'En iyi ben yönetirim' anlayışının dışında, güven veren genç kadrolara ihtiyaç var.
Yücel Artantaş (Iğdır Milletvekili): Yönetimde bir başarısızlık varsa bu geçmişte denenmiş ve başarısız olmuş isimlere hak tanımaz. Yepyeni, isimlere ihtiyaç var.
Baykal'dan gözdağı
Baykal, bazı milletvekillerinin sonuçları başarısız bularak olağanüstü kurultay çağrısı için bir bildiri hazırlığı içinde olduğunun anımsatılması
üzerine, "Bunlar sizin için çok ilgi çekici, anlıyorum ama CHP artık istikrara kavuşmuş bir siyasi partidir. Her seçimde 'Eyvah ne olacak' diye dövünen bir siyasi parti olmaktan çıkmıştır. CHP hukukun, demokrasinin işlediği bir partidir. Bir sıkıntı görmüyorum" karşılığını verdi. Baykal şöyle dedi: "Herkes konuşuyor, niye konuşuyor, ne oluyor? Bunu irdelemenin zamanı değil şimdi. CHP, olağanüstü güç koşullarda etkili bir çalışmayı sürdürüyor. Bu çalışmadan herkes mutlu değil. Mutsuz olanlar, bu çalışmayı istemeyenler, tedirgin olanlar, önlemek isteyenler faaliyetlerini sürdürüyorlar. Çok doğaldır, herkes bildiği gibi yapacak."