CHP'li Oran: Van'da sadece makyaj süper!

CHP'li Oran: Van'da sadece makyaj süper!
CHP'li Oran: Van'da sadece makyaj süper!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran Van'a bir gün önce gidip inceleme yaptı. Oran, "Makyaj çok iyi ama bir de arka sokaklara bakın, köstebek yuvası gibi!" dedi.

ANKARA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , depremin birinci yıl dönümünde Van’a giderek, TOKİ tarafından inşa edilen afet konutlarının anahtar teslim ve sosyal tesislerin açılış törenine katılırken, CHP bir gün önce Van’da inceleme yaptı. Van’da depremzedeler, eğitimi aksayan öğrenciler, mahalle muhtarları ile görüşen izlenimlerini de raporlaştıran CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Başbakan bugün gelecek diye dün Van’da trafik kilitlenmiş durumdaydı. her yerde iş makineleri, kamyonlar, ana yollar asfaltlanıyor. Makyaj çok iyi ama bir de arka sokaklara bakın, köstebek yuvası gibi. Tavsiyem Başbakan ya her gün Van’a gelsin buraların eksiklikleri artık bitirilsin ya da hiç gelmesin bu eziyeti yurttaş çekmesin” dedi.


ERÇİŞ’İN EN ESKİ TAŞ BİNASI


CHP’li Oran, dün sabah Van’a giderek vatandaşın şikâyetlerini dinleyip, yapılan işlemleri yerinde inceledi. Depremin vurduğu Erciş’de ilk olarak 68 yıldır Atatürk ismini taşıyan ancak deprem sonrasında yenilenerek “Tenzile Ana İlk ve Ortaokulu” adını alan okula giden Oran, müdürden bilgi aldı. Araya yapılan duvar nedeniyle okulun yeni binasıyla bağlantısı kesilen 68 yıllık Atatürk İlkokulu’nun taş binasını da inceleyen Oran, anıtlar kuruluna devredildiği belirtilen binanın tadilatı için bakanlıkla irtibata geçeceğini bildirdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, Ankara’ya döndükten sonra Van’da vatandaşların anlatımlarından derlediği acil sorun ve talepleri ise raporlaştırdı. Oran’ın, Van izlenimleri rapora şöyle yansıdı:

- TOKİ konutlarındaki dairelerde halen içme suyu bağlantıları yapılmamıştır. 80 m2’lik apartman daireleri hayvancılıkla geçinen kalabalık aile yapısına uygun değildir. Yaşamını yitiren aile fertleri çekilen kura sonuçlarına göre her birisi farklı bloklara düşmüş, bir araya gelme talepleri reddedilmiştir.

- Kan davaları nedeniyle kavgalı olan ailelerin rastgele bir arada tutulması ileride büyük sorunlara yol açabilecek potansiyel bir sorundur.

- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı revize-imar planını ihaleye verdiği için bu yıl Van’da kimse bir çivi bile çakamadı. Kimse kendi evini yapıp imar izni alamıyor. Depremzedeye TOKİ evlerini seçmekten başka çare bırakılmadı.

- Depremde zarar gören okullarda tadilatın bu yıl okulların açılmasına iki gün kala başlaması, bir yıl boyunca herhangi bir işlem yapılmaması öğrencileri mağdur etmiştir. Örneğin Fevzi Şengül İlköğretim Okulu’ndaki 800 öğrenci bu nedenle Akköprü İlköğretim Okulu’nda ikili öğretime başlamıştır. Bu nedenle 800 çocuğumuz sabah 06.45’te derse başlayıp 11.15’e kadar eğitim görmekte, öğleyin gelen ev sahibi okulun öğrencilerinin okula girmesinde dahi sıkıntı yaşanmaktadır.

- 1925’te inşa edilen ve Merkez İlkokulu olarak eğitim veren, 1944’te Atatürk İlkokulu adını alan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun da eğitim gördüğü Erciş’in en eski okulunun taş binası kaderine terk edilmiş durumda.

- Köylerde ahırı yıkılan köylüye vaat edilen 15’er bin TL ödenmemiştir.

- Orta hasarlı binalara güçlendirme için vaat edilen 15’er bin TL halen ödenmemiştir.

- Kiracılara konut hakkı tanınmamış olması büyük sıkıntı yaratmaktadır.

- İŞ-KUR aracılığıyla işe yerleştirilen yurttaşlar düzensiz olarak çalıştırılmakta, sık sık işten çıkartılmaktadır.

- Minareleri yıkılmış çok sayıda cami halen aynı şekilde durmaktadır.

- Van Vergi Dairesi’nin halen konteynırlarda hizmet vermesi dikkat çekmektedir.

- Van’da büyük oranda korsan taksi sorunu var. 150 ticari taksiye karşı 400 korsan taksi bulunduğu belirtiliyor. Akasya Taksi Durağı sürücüleri zorunlu mali trafik sigortası primlerinin 400 TL’den 1080 TL’ye çıkartılmasına tepkili.

- Erciş’teki muhtarlar TOKİ konutlarında hak sahiplerinin bir kısmının konutu alır almaz kiracıya devretmemesi için 2-3 yıllık yasak getirilmesini talep ediyor.

- Erciş’teki inşaatçılar 80 m2’lik bir TOKİ konutunun maksimum 50 bin TL’ye mal edileceğini savundu. Buna rağmen bodrum kattaki konutun 68 bin TL, ara katların 75 bin TL, ‘göl manzaralı’ olanların ise 95 bin TL’ye satılmasını eleştirdiler.

- Vatandaşların kuralarda sadece ilk 3 katın çıkması, 4. ve 5. katlardaki konutların kuraya dahil edilmediğini belirtmesi dikkat çekti.

- Depremden önce tapusunu almamış olanlar daha sonra tapu almaları durumunda kendilerinin TOKİ’de hak sahibi olamamalarından şikâyetçi oldular.

- Deprem öncesinde bir arada oturan kardeşlerin tapunun babanın üzerine kayıt olması nedeniyle hepsinin hak sahibi olamaması büyük sıkıntı yaratmakta.

- Şirket üzerine kayıtlı olan binalarda oturanlara konut hakkı verilmemektedir.