CHP'li Öztürk Yılmaz: Türkiye'ye davet ettiğimiz Sünni aşiretler Bağdadi'ye biat etti!

CHP'li Öztürk Yılmaz: Türkiye'ye davet ettiğimiz Sünni aşiretler Bağdadi'ye biat etti!
CHP'li Öztürk Yılmaz: Türkiye'ye davet ettiğimiz Sünni aşiretler Bağdadi'ye biat etti!
Eski Musul Başkonsolosu ve CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Sünni aşiretleri Türkiye'ye davet ettik. Yediler, içtiler, konuştular ve planlar yaptılar sonra 11 Haziran 2014 tarihinde Ebubekir El Bağdadi'ye biat etti hepsi. Siyaset böyle bir şey mi?" dedi.

RADİKAL - Hükümetin Başika Kampı'ndaki Türk askerinin varlığına ilişkin milletvekillerini bilgilendirmesi üzerine CHP grubu adına Meclis kürsüsünde konuşan eski Musul Başkonsolosu ve CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz,Türkiye'nin gerçek anlamda bir dış politikası olup olmadığını sorguladı. Yılmaz, "Bölgesel Kürt Yönetimi ile ilişkilerde merkezi hükümeti işaret ederdik. Her şey Irak merkezi hükümeti üzerinden giderdi. Son 5 yılda merkezi hükümetle ilişkiler bir tarafa itildi. Bölgesel Kürt Yönetimi ile ilişkiler ön plana çıkarıldı. Türkiye'nin Irak'la sorunları başladı. Kabul edelim etmeyelim Bağdat'ta baskın bir Şii yönetimi var. Bunun bu işlerden rahatsız olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı.

 Musul'a gönderilip tepkiler üzerine geri çekilen askerlere ilişkin konuşan Yılmaz, "Bu askerler oraya niye gitti? Orada ne amaçları vardı? 600 asker Musul'u mu kurtaracak? Yoksa bizim elimizle Musul kurtarılıp birilerine mi verilecek?" dedi.

"TÜRKİYE'YE DAVET ETTİĞİMİZ SÜNNİ AŞİRETLER EBUBEKİR EL BAĞDADİ'YE BİAT ETTİ "

Türkiye bölgede dengeleri tutturamadığını savunan Yılmaz, "Türkiye bu bölgedeki dengeleri bu süre içerisinde tutturamadı. Son 5 yılda IŞİD Musul'u ve Bağdat'ın kuzeyini işgal etmeden önce bizim Türkiye'ye davet ettiğimiz aşiretlerin sayısını bile unuttuk. Bütün Sünni aşiretleri Türkiye'ye davet ettik. Devleti bir tarafa bıraktık bütün Sünni aşiretler Türkiye'ye geldi. Yediler, içtiler, konuştular ve planlar yaptılar sonra 11 Haziran 2014 tarihinde Ebubekir El Bağdadi'ye biat etti hepsi. Siyaset böyle bir şey mi?" diye konuştu.

 "ONLAR MI RİYAKAR SADECE, BİZDE BİR HATA YOK MU?"

"Başika Kampı ile niye sorun çıktı?" diye soran Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Irak'ta muhatap olduğumuz riyakarlık sürpriz değil' açıklamasına atıfta bulunarak şöyle konuştu: "Çünkü biz Bağdat'la bu işleri götürmek istemedik. Görevden alınmış eski Musul Valisi'nin daveti üzerine gitmiş bunlar. Peşmergenin uygun görmesi üzerine gitmiş. Sonra bilgi verilmiş. Bilgi ayrı onay ayrı. Madem bunlara onay verilmiş niye şimdi karşı çıkıyorlar? Niye BM Güvenlik Konseyi'ne şikayet ederiz diye tutturuyorlar? Ne oldu? Onlar mı riyakar sadece? Bizde bir hata yok mu? Bir taraftan Bağdat'ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz diyoruz, bağımsızlığını ihlal edecek her türlü şeyi yapıyoruz"

 "EN DOĞRU YOL YİNE MERKEZİ HÜKÜMETLE OLAN YOLDU"

Irak'la ilişkiler konusunda en doğru yolun merkezi hükümetle yürütülecek ilişkiler olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Irak'ta her gün dengeler değişiyor. En doğru yol yine merkezi hükümetle olan yoldu. Amerika'sı, Rusya'sı, İran'ı hepsi merkezi hükümetle iş götürüyorlar. Biz onu öteledik" dedi.

 "İNTİKAL 10 GÜN ÖNCE GÖNDERDİĞİNİZ ASKERİN 10 GÜN SONRA GERİ ÇEKİLMESİDİR"

Dışişleri Bakanlığı'nın Başika Kampı'ndaki askerlerin intikaline ilişkin açıklamasını hatırlatan Yılmaz, "Musul'dan intikal ne demek? Çekilme demek. Nezaketen diyemiyorlar çekilmek, intikal diyorlar. Basbayağı askerin geri çekilmesidir bu. 10 gün önce gönderdiğiniz askerin 10 gün sonra geri çekilmesidir. Başka hiçbir şey değildir" ifadelerini kullandı.

 "MUSUL'U ALIP KÜRT BÖLGESEL YÖNETİMİ'NE Mİ KATMAK İSTİYORUZ?"

Türkiye'nin Irak'la ilişkilerini düzeltmesi gerektiğini savunan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Asker bulundurmasına biz karşı değiliz. Amaç ne? Niye orada asker bulunduruyoruz? IŞİD sonrası bir stratejimiz varsa nedir? O bölgeyi Sünni bir bölge mi yapmak istiyoruz? Musul'u alıp Kürt Bölgesel Yönetimi'ne mi katmak istiyoruz? Alıp onu tekrar merkezi yönetime mi katmak istiyoruz? Birisi çıksın bana sonraki stratejiyi açıklasın lütfen. Çocuk kandırmayın"

 "600 ASKER MUSUL'U MU KURTARACAK?"

CHP'li Yılmaz, konuşmasında şunları kaydetti: "IŞİD'le ilgili bir strateji yok. IŞİD sonrası bir stratejiyse hiç yok. IŞİD sonrası dönem daha kanlı olacak. IŞİD oradan gidecek. Çünkü terör örgütü. Orayı kontrol etmesi ilelebet mümkün değil. Bir şekilde uluslararası koalisyon, yerel güçler orayı temizleyecek. Mutlaka orada IŞİD'in bir geleceği olmayacak. Peki sonra bizim stratejimiz ne? Bu askerler oraya niye gitti? Orada ne amaçları vardı? 600 asker Musul'u mu kurtaracak? Yoksa bizim elimizle Musul kurtarılıp birilerine mi verilecek?"

Bahar DEMİREL / ANKARA/DHA


  http://www.radikal.com.tr/149507114950712

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  istanbul'da yasayan fakat memleketinden de haberi olan bir ardahan'li olarak - ozdemirda

  calip cirpmasin, haksiza "haksizsin", hirsiza "hirsizsin" diyebilsin, ortadogu'yu kan golune ceviren ortacag kackini, deve sidigini sifali sanacak kadar hadis/sunnet asigi, katil surulerine karsi bir ses olabilsin kafi. hele hele ardahan gibi sadece sinirda yer aldigi icin alay bulundurabilmek adina il yapilmis bir yerlesim birimimiz adina sazi eline alip da dogruyu soyleyen adamlara laf etmek kimsenin haddine degil. ardahan vekili diye sadece ardahan'in sorunlarindan, hayvanciligin cikmazindan bahsetmek zorunda da degil. ki ardahan'da hayvanciligi mahveden de bu hukumettir. gorece daha acil olan problemlerden bahsedebilir. insanlar nerede, ne konusacagina dair kimseden icazet alacak degiller.

  EKABIRLERE VE ORGUTELRE BAGLI MILLETVEKILLERIMIZ - Equalizer001

  Eski Musul Başkonsolosu ve CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz: TBMM Genel Kurulun?da yaptığı konuşmada: ?Sünni aşiretleri Türkiye'ye davet ettik. Yediler, içtiler, konuştular ve planlar yaptılar sonra 11 Haziran 2014 tarihinde Ebubekir El Bağdadi'ye biat etti hepsi. Siyaset böyle bir şey mi?" diye sormus. Bu dunku salla basini al maasini kamu hizmetcisi siyasetin ne oldugunu bilmeden siyasete girip te siyaset bu mu(?) diye soran ne ilk milletvekili olacak ne de son. Cunku, milletvekileri secmenlerini temsil etmek icin degil belli-basli ekabirlerin ve orgutlerin islerini dokunmazlik zirhlarina burunerek mecliste takip etmek icin seciliyorlar. Buna en guzel ornek HDP esbaskani Demitas ve yardimcilari. Bu sacmaliga son vermenin tek yolu; milletvekili olmak isteyen aday-adaylarinin once temsil edecekleri sehirin halki tarfindan secilmeleri,(sehrin buyuklugune gore belli sayida imza toplamsi) sonra da bagli olacaklari partiye muracaat ederek bu parti tarfindan adinin milletvekilleri secilecekler listesine konumlasindan gecer. Bu durumda milletvekili hem scilmesine destek veren ekabirlere, orgutlere hem de parti baskanlarina gebe kalmamis olacagindan ozgurce secildigi sehrin halkini temsil etme firsati bulacaktir. CHP Ardahan milletveilki secildiginden bu yana Ardahan halki icin ne yapmis? CHP ekabirleri tarfindanmilletvekili secilen Yilmaz, aklinin basmadigi Dis Politika ile ugrasacagina Ardahan icin bir seyler yapsa dah iyi olur. "Siyasetçinin aile terbiyesi ve bilgisi, meclis kursusunde konuşmaya başladığı zaman belli olur? __Bernard Shaw