CHP'li Salıcı: O tepki devlet zevatınaydı

CHP'li Salıcı: O tepki devlet zevatınaydı
CHP'li Salıcı: O tepki devlet zevatınaydı
İstanbul'daki 29 Ekim kutlamalarında çelenk bırakma töreni sırasında askeri darbeye davet ettiği söylenen CHP İl Başkanı Salıcı, "O tepki devlet zevatınaydı" dedi.

M. Enis Tayman

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk konulması sırasında tören alanında bulunan askerlere, “Sizin korumanız gereken Cumhuriyet’e biz sahip çıkıyoruz” diye seslendiği iddia edilen CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı Radikal’e konuştu. Salıcı, “O tepki devlet zevatına yönelikti” dedi.

Önceki gün İstanbul’da düzenlenen 29 Ekim törenlerinde resmi törenler sırasında İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Atatürk Anıtı’na çelenk koyarken çeşitli partilere mensup bir grup da çelenk koymak istedi. Ancak polis bu girişime izin vermedi. Grup, bunun üzerine, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Cumhuriyet düşmanı Erdoğan”, “Cumhuriyeti kutlamamız yasaklanamaz” sloganları attı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi. Vali ve beraberindekilerin törene katılan öğrencilerle bayramlaşması sırasında CHP, DSP ve İşçi Partililer anıta çelenk bırakmak üzere polisin engelleme çabalarına rağmen bariyerleri aştı.


“ÇAKMA TÖREN” Bu sırada iddiaya göre CHP İstanbul İl Başkanı Salıcı tören alanında bulunan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman ve subaylara dönerek, “Sizin korumanız gereken Cumhuriyet’e biz sahip çıkıyoruz” diye seslendi. Salıcı anıt önünde yaptığı açıklamada da, “Burada biraz önce çakma bir tören yapıldı. Sayın memurlar Atatürk’ü kimden koruyorsunuz? Beş dakikalık törene tahammül edemeyen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Atatürk’ün korunması gereken kişi sizlersiniz” diye konuştu. Salıcı’nın bu cümlesi darbeye davet olarak yorumlandı. Hatta CHP lideri Kılıçdaroğlu ’nun Salıcı’dan istifa etmesini istediği iddia edildi ancak bu iddia CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin tarafından yalanlandı.


“İNSAN SEVDİĞİNE SİTEM EDER, O SİTEM DEĞİLDİ” Salıcı, Radikal’e yaptığı açıklamada ise tören sırasında sarfettiği cümlenin askere değil, devlet zevatına yönelik olduğunu belirtti.
“Bir fotoğraf karesine bakıp olay üzerinden siyasi tahlil yapılıyor” diyen Salıcı, “Esasına bakarsanız bizi tartaklayanlar polisti. Emniyet Müdürü de oradaydı. Ne ki fotoğrafta sadece asker görünüyordu. O tepki devlet zevatına. Onları atlıyorlar” şeklinde konuştu.

Salıcı, “Atatürk Anıtı’na çelenk koymak için üç bariyer aştık” derken “Atatürk Anıtı’na çelenk koymak için kavga etmek zorunda kalacağımı söyleseler inanmazdım. Bunu yapmak hukuksuzluk değil, çelenk koymaya çalışmak hukuksuzluk! Atatürk’ü bu zihniyetten korumak lazım” görüşünü savundu. “Cumhursuz cumhuriyet olmaz; kafalarında bir CHP’li prototipi var” diyen Salıcı, bu prototipi şöyle açıkladı: “Halktan kopuk, askerle dirsek teması içinde ve sandıktan çıkmayan iktidarın peşinden koşan CHP’li prototipi yaratmaya çalışıyorlar.” Bu tarife ne kendisinin ne CHP’nin uymadığını da ifade eden Salıcı, buna karşılık Başbakan Erdoğan’ın ayrımcılık yaptığını savundu. Salıcı şöyle konuştu, “Kendisine oy vermeyenleri cumhurundan saymıyor başbakan. Onun öz vatandaşları var. Ona oy verenlerden kurulu.”


“ORDUDAN BEKLENTİMİZ YOK”
AKP ’nin iktidardan edilmesi ya da başka bir rejim kurulmasına karşılık ordudan beklentimiz yok” diye konuşan Salıcı, “Bazı medya organlarında ‘il başkanından sitem’ diye verildi haber . Sitem, beklentiniz olan sevdiğiniz ama haksızlığa uğradığını düşündüğünüz kişilere karşı yapılır. Benimki sitem değil açıktan tepkiydi. Bizim askerden beklentimiz yok” dedi. Salıcı, 5 Mayıs Genelgesi ile törenlerin stadyumlardan çıkarılması talimatına iktidarın kendisinin ters düştüğünü de savunarak, “Biz halkın kutlamasındaydık. Bayrağınızı alın gelin diye çağrı yaptık. Ama Amasya Valisi pastanede 29 Ekim kutlaması yapıyor. Bu cumhuriyeti aşağılamaktır. Bunların karşısında dimdik ayakta duracağız. AKP, kendisine “muhafazakar demokrat” diyor. Uygulamış olduğu yöntemlerle elinde Türk bayrağı taşıyan insanları polise tartaklatarak ne olduğunu gösterdi. AKP, otoriter bir devletin ve statükonun savunucusudur. Biz, onun karşısında duranları, değişimi temsil ediyoruz” diye konuştu. Bir gün AKP’nin de bir darbe tehdidi ile karşılaştığı takdirde ilk önünde duracakların CHP’liler olacağını da kaydeden Salıcı, darbeye heveslenen karşısında bizi bulmuştur. Bulacaktır” dedi.

"KILIÇTAROĞLU İLE SÖYLEDİKLERİMİZ ÖRTÜŞÜYOR"

Kılıçtaroğlu'nun bugün mecliste yaptığı konuşmada "Darbeden medet uman CHP'li olamaz"  demesi üzerine CHP İl Başkanı Salıcı, "Benim dün söylediklerim ile Kılıçtaroğlu'nun bugün yaptığı açıklama arasında bir fark yoktur. İkimizin açıklamaları birbiri ile örtüşüyor. Bu nedenledir ki, istifa etmem söz konusu değildir" açıklamasında bulundu.