CHP'li Tanrıkulu: Fenerbahçe kulübüne karşı katliam girişimi yapılmıştır

CHP'li Tanrıkulu: Fenerbahçe kulübüne karşı katliam girişimi yapılmıştır
CHP'li Tanrıkulu: Fenerbahçe kulübüne karşı katliam girişimi yapılmıştır
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Fenerbahçe kafilesini taşıyan otobüsüne yönelik saldırıyı değerlendirirken, "Bir takımın bütün oyuncularına karşı katliam girişimi yapılmıştır. 120 kilometre hızla giden bir araca viyadüğün üzerinde hareket halindeyken tesadüfi ateş olamaz" dedi.

RADİKAL- CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TBMM'de Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Tanrıkulu, Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin rapor yayınladığını belirterek, "Önümüzdeki iki ay boyunca medyaya baskılar artarak devam edecek. Rapora ve medya özgürlüğüne dikkat çekmek amacıyla basın toplantısını yapıyoruz. Son üç ayda 13 gazeteci yaptıkları haberler nedeniyle kovuşturmaya uğrayarak, ifade verdi. 9 gazeteci hakkında tutuklama, göz altı veya hapis cezası verildi. 2015 yılından itibaren Türkiye'de 62 bin 273 internet sitesine erişim engeli bulunuyor" dedi.


"BAŞSAVCI ŞAHSIMI HEDEF GÖSTERDİ VE OLAYI ÇARPITTI"


Tanrıkulu, İstanbul Adliyesi'nde Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın terör eyleminde şehit edilmesiyle ilgili teröristlerin kendisiyle görüşmek istediği ve gitmediğine ilişkin iddiaların sorulması üzerine şöyle konuştu:
"Bununla ilgili cevabı anında sosyal medyadan verdim, daha sonra açıklama yaptım. Bir daha altını çiziyorum; Başsavcı şahsımı hedef gösterdi ve olayı çarpıttı. Kendisinden de hukuk içerisinde hesap soracağım. Ben o gün bir cenaze törenindeydim. O sırada aranmışım, çıkınca basın mensupları bana sordu. Ben de bilmediğimi ifade ettim. Daha sonra '212' (İstanbul) numaralı bir telefondan arandım. Telefonda kendileri Savcı yardımcısı olduğunu söyledi. Ben de olayın mahiyetini bilmediğimi, araştırma yapacağımı ve ona göre davranacağımı ifade ettim, ondan sonra da aranmadım. Şahsın ismini de yanımda bulunan Şişli İlçe Başkanı telefon numarasını kartına yazdı. 'Savcı Orhan' yazıyor. Bu olayın nasıl karanlık bir olay olduğu açık. Güvenlik ve istihbarat zafiyeti var. Devlet; savcısını kurban vermiştir. Başsavcı kendi savcısını koruyamamıştır. Önce bunun hesabını vermelidir ve bizi hedef göstermiştir. Devlet tuzağı çözememiş ve bu tuzağa başkalarını çekmek istemiştir. O tuzağa ve provokasyona teslim olmadık. Olay budur."

BANA TUZAK KURULDU 


Tanrıkulu, CHP'ye yönelik 'Gündem mühendisliğiyle' bu tür provokasyonların ortaya çıktığını anlatırken, "Ne zaman; bakın emeklilere iki ikramiye, ön seçim, AKP 'nin içine düştüğü açmaz bütün bunlar var. Gündem bunlarla meşgul. AKP savunmada tam bir gündem mühendisliğiyle bu provokasyon ortaya çıktı. Çünkü Adalet ve Kalkınma Partisi 'nin 7 Haziran'a kadar kaos ve şiddetten başka besleneceği bir şey kalmamıştır. Halkımızı uyarıyorum. Hiçbir provokasyona teslim olmayın ve gelmeyin" dedi. Tanrıkulu, Fenerbahçe kafilesini taşıyan otobüse yönelik silahlı saldırıyla ilgili şöyle konuştu:"Fenerbahçe Türkiye'nin en büyük kulüplerinden bir tanesidir. Milyonlarca taraftarı var. Kendilerine daha öncede başka bir kumpas yapılmıştır. Takımın yöneticilerine karşı. Şimdi tam da seçim öncesi Fenerbahçe kulübüne karşı, bir takımın bütün oyuncularına karşı katliam girişimi yapılmıştır. 120 kilometre hızla giden bir araca viyadüğün üzerinde hareket halindeyken tesadüfü ateş olamaz herhalde. Bu tür tuzaklara karşı çıkmalıyız ve açığa çıkartmalıyız. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bundan başka 7 Haziran'a kadar beslenebileceği herhangi bir ortam kalmamıştır." CHP'li Tanrıkulu, "Bunun tuzak olduğunu nasıl fark ettiniz?" sorusu üzerine, "Bazı bilgiler bizde saklı kalsın" dedi.

Fırat KESKİNKILIÇ/ ANKARA-DHA