CHP'li Tekin: Başkanlık sistemi derlerse kapımızın önünden geçmesinler

CHP'li Tekin: Başkanlık sistemi derlerse kapımızın önünden geçmesinler
CHP'li Tekin: Başkanlık sistemi derlerse kapımızın önünden geçmesinler
Seçim sonuçlarını değerlendiren CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, AKP'nin başkanlık sistemini yeniden gündemine almasına ilişkin "Davutoğlu'nun yeni bir anayasa talebi varsa, CHP olarak sonuna kadar destek veririz. Batı standartları içerisinde bir hukuk sistemi, anayasa yapmak istiyorlarsa buna sonuna kadar varız. Bunu zehirlemek için başkanlık sistemi derlerse hiç kapımızın önünden geçmesinler" dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin,  MYK toplantısı öncesi düzenlediği basın toplantısında 1 Kasım seçimlerini değerlendirdi. Tekin, CHP'nin asgari ücret ve emeklilere ikramiye gibi vaatlerinin AKP tarafından programa alındığını, projelerin uygulanmasının takipçisi olacaklarını dile getirerek şunları söyledi:

Her şeye rağmen seçimin ülkemize milletimize hayırlı olmasını diliyorum. 2007 yılında CHP olarak bizim iktisadi olarak özellikle taşeronlaşma asgari ücret emeklilerle ilgili projelerimizi ilk kez 13 yıldır iktidarda olmasına rağmen AKP'nin kendi programına alması son derece sevindiricidir. CHP olarak bu uygulamaların hepsini takip edeceğiz. Projeleri uygulama konusunda CHP olarak destek vereceğimizi de beyan etmek istiyorum.

SEÇİMİ ANALİZ EDECEĞİZ

Tabi bir çok farklı analizler yapılacak. MYK'mızda da seçimin sürecini, sıkıntıları, daha çok özellikle orantısız bir seçim sürecinde yaşadığımız sıkıntıları değerlendireceğiz. Ama aynı zamanda CHP olarak da çok yönlü, bize oy vermeyen seçmenlerimizle ilgili ciddi bir araştırma yapacağız. Sizlerle de o çalışmalarımızı paylaşacağız. Tabi ki böylesi bir seçim sürecinde bizim siyasi partiler olarak değil, STK'lar, seçimin sağlıklı işlemesi için ciddi çaba sarf eden STK'ların çektikleri sıkıntıları biliyoruz.

Keşke bu mekanizmanın içinde devletin kurumları, STK'lar, hatta futbol kulüplerine kadar siyasetin içine bulaştırılmasaydı daha sağlıklı sonuç alınmış olurdu. Ama biz CHP olarak önümüzdeki süreçte Türkiye'nin birikmiş sorunlarını, içerde ve dışardaki birikmiş sorunların farkındayız ve bu konuda Türkiye'nin bütünlüğü kardeşliği için yapılması gereken ne varsa ana muhalefet olarak görevimizi dün yaptığımız gibi yapacağız. Takdir edersiniz ki 7 Haziran'dan sonra bu meseleleri, ve hassas davranan sadece CHP olmuştu. Özellikle Ankara'daki yaşanan sürecin, terörü yaratanların nasıl seçim süre3cinde kullandıklarını çok iyi biliyoruz.  Buna rağmen sayın genel başkanımız sayın Davutoğlu'na giderek, terörün bitmesi konusunda bütün düşüncelerimizi ifade ettik. Aynı çerçevede davranacağımızı kamuoyunun bilmesini arzu ediyorum.

KILIÇDAROĞLU İSTİFA EDECEK Mİ?

Genel Başkanımızın istifasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Bir önceki seçime göre oy sayısını, vekil sayısını artırmış tek siyasi partisiyiz. Bizim dışımızdaki iki muhalefet partisinin kendi seçmenlerine sahip çıkamamasına kaynaklı sorunların yaşandığını çok net olarak görüyoruz. Parti içindeki insanların genel başkanlık talebi olabilir. Şubatta büyük kurultayımızı yapacağız. Her arkadaşımız bu yarışa katılabilir.

Özlem duyduğumuz uzun süredir parti için mekanizmayı işleten tek siyasi partisiyiz. Belirlemiş olduğumuz vekillerimizin yüzde 80’ini örgüt iradesiyle yaptık. İkincisi sadece biz değil, bizim dışımızda hiçbir siyasi parti kendisini ifade edemedi. Ankara’daki patlamadan sonra televizyonlar 10 gün karartıldı. Sanki o ülkede seçim yokmuş gibi, halen vatandaşlarımızın önemli kısmı Davutoğlu’nun kokteyl hikayesiyle, IŞİD terör örgütünün katledişinden vatandaşlarımız haberdar değildir. Bütün bunlar olmadı. Bütün bunları Türkiye aşabilecek. CHP bunları aşabilecek güçtedir.

 MYK'DA REVİZYON OLACAK MI?

Hiçbir arkadaşımızın istifası söz konusu değil. Genel Başkanımız önümüzdeki süreçte nasıl takdir ediyorsa, takdir Genel Başkanımızındır. 

 BAŞKANLIK SİSTEMİ 

Sayın Davutoğlu’nun Türkiye’de yeni bir anayasa talebi varsa, CHP olarak elbette sonuna kadar destek veririz. Bir önceki anayasa çalışmasında 61 madde hayata geçti, CHP katkı sundu. Sayın genel başkanımız, bir önceki başbakan Erdoğan’a 60 maddeyi getirin oy vereceğiz dedik. Ama ne yazık ki Türkiye’de olmaması gereken başkanlık sistemini masaya getirince, masa devrilmiş oldu. Umut ederim ki başkanlık sistemi hayali dışında, sonuna kadar destek vereceğimizi de beyan etmek istiyorum.

KAPIMIZIN ÖNÜNDEN GEÇMESİNLER

Başkanlık sistemini sadece biz değil, yurttaşlarımızın önemli bir kısmının, AKP seçmeni dahil olmak üzere yüzde 70’inin böyle kabul etmesi mümkün değildir.Bunu zehirlemek için başkanlık sistemi derlerse hiç kapımızın önünden geçmesinler.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ 

Eğer gerçekten bu gidişatta en çok müzdarip olan iktidar mensupları ciddiyet içinde davranacaklarsa, sadece evrensel kurallar bir parlamento topluluğunu değil basını medyayı ilgilendiren meselelerdir. Bir ülkede basın medya özgürü değilse o ülkede demokrasi özgür değil demektir. Hiçbir gazete, hiçbir televizyon üstündeki baskıyı gerçekten meşru son derece kendi haklarını kullanarak yayın yapacaklarsa bu konuda CHP olarak herkesin yanında olacağımızı belirtmek istiyoruz. Bir yurttaş olarak özellikle dünya medyasını takip ettiğimizde, 2002-2005-2007 yılındaki olumlu manşetlerinin bugün hangi manşetlerle sunulduğunu hepiniz görüyorsunuz. En azından bundan sonraki süreçte konya’daki konuşmasını hatırlatarak bu anlayıştan vazgeçeceklerini umuyoruz.

NOKTA DERGİSİ'NE BASKIN

Nokta Dergisi’ndeki baskına gelince, eşkıyalık sisteminin hayata geçtiği dönemi anlattım. Daha dün Davutoğlu Mevlana söylemiyle başlarken, bugün bir derginin çalışanlarını gözaltına alması bu iktidarın önümüzdeki süreçte nasıl bir davranış sergileyeceğinin fotoğrafı olarak görüyorum. Şiddetle kınıyorum.

 KOZA İPEK GRUBUN'DA 58 KİŞİNİN İŞTEN ATILMASI  

Bütün bu hukuksuzlukları yapan siyasal anlayış 58 insanı sokağa atması tartışma gerekçesi bile olamaz. Hangi gerekçelerle insanların mal varlıklarına el koyuyorsanız, 58 insanı sokağa atabilirsiniz. Her şeye rağmen ben Türkiye’de hukukun işleyeceği umudu içerisindeyiz.

DHA