CHP'li Tekin: Çaresizlik içinde faili meçhul bir şey düşürmüşler

CHP'li Tekin: Çaresizlik içinde faili meçhul bir şey düşürmüşler
CHP'li Tekin: Çaresizlik içinde faili meçhul bir şey düşürmüşler
Rusya'nın Türkiye'yi Suriye'de sağdan soldan vurduğunu iddia eden CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Bizimkiler çaresiz kaldı. Bu çaresizlik içerisinde faili meçhul bir şey düşürmüşler. Ne olduğu belli değil" dedi

RADİKAL -  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Türkiye 'nin Suriye sınırını ihlal ettiği gerekçesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düşürülen İnsansız Hava Aracı'na (İHA) ilişkin bir dizi soru işareti olduğuna dikkat çekti.

Partisinin Kadıköy İlçe Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen Tekin, Süleyman Şah Türbesi'nin taşınması, 2012 Haziran'ında TSK'ya ait bir uçağın düşürülmesi ve 2 pilotun şehit olmasıyla sonuçlanan olayları hatırlattıktan sonra şunları söyledi: "Bizim uçağımız neden hava sahasını ihlal etti? Kimin talimatıyla ihlal etti? Uçağımızı kim düşürdü. 2 pilotumuzun şehit olmasına kim sebep oldu? Üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen halen bunlara yanıt alabilmiş değilim. Dosyaya gizlilik konuldu. İşin kolayını bulmuşlar, çaresiz kalınca gizlilik koyuyorlar. Hangi gizliliği koyarsanız koyun, CHP olarak bunları ihlal edeceğiz. Bizim uçağımızı düşürenlerden hesap soracağız dediler, niye soramadınız? Şimdi ben soruyorum size niye soramadınız? Soramazsınız çünkü bu kadar kirliliğe bulaşırsanız soramazsınız. Geçen hafta Rusya'ya gittiler, dönüşte Putin ile böyle ilişkilerimiz iyi, dostluklarımız şöyle böyle... Aradan 5 gün geçti Rusya bir sağdan bir soldan vurdu. Bizimkiler çaresiz kaldı. Bu çaresizlik içerisinde faili meçhul bir şey düşürmüşler. Ne olduğu belli değil. Daha hiç kimse üstüne almadı. Orada da bir soru işareti var. Bilgilerimiz var, inşallah öyle değildir. Eğer öyleyse başka maskaralık ki bunun altından da kalkmak mümkün değil. Türkiye bunların hiçbirini hak etmiyor." 

CANLI BOMBALARLA İLGİLİ RAPOR

Başbakan Davutoğlu'nun Türkiye'deki canlı bombalara ilişkin sözlerini de eleştiren Tekin, Şöyle devam etti: "Sayın Davutoğlu'nun '30 canlı bombayı tespit ettik, biliyoruz. Ama hukuken hiçbir şey yapamıyoruz' dediği şahıslarla ilgili ciddi bir raporun hükümete gittiğinin duyumlarını alıyoruz. Kayseri'de parkta oturan iki genci AKP 'yi ve sarayı eleştirdiği için 2 saat içinde gözaltına alıp hesap sormasını biliyorsunuz. Gazetecileri, siyasetçileri, işadamlarını yakınen takipte olduğunu, olası herhangi bir hükümet ya da sarayla ilgili bir cümle kullandığında 24 saat içinde bunlara hukuku işletebiliyorsunuz. Bütün bunlara rağmen bir ülkenin başbakanı 'biz 30 tane canlı bombayı biliyorduk ama hukuken birşey yapamıyorduk' demesi, başlı başına büyük bir olaydır. Bunun detaylı bir şekilde soruşturulması lazım. Acaba sayın başbakanın kullanmış olduğu bu cümleler biraz önce tarif etmiş olduğum bu finansör ile bu ilişkiler var mı, yok mu? Önümüzdeki günlerde bunlar detaylı bir şekilde ortaya çıkacaktır."

DHA Enver ALAS