CHP'li vekil aday adaylığından çekildi

CHP'li vekil aday adaylığından çekildi
CHP'li vekil aday adaylığından çekildi
CHP PM Üyesi ve Bursa Milletvekili Sena Kaleli 7 Haziran seçimleri için yaptığı aday adaylığı müracaatını geri çektiğini duyurdu. Kaleli sosyal paylaşım sitesinde sitem dolu bir yazı kaleme aldı.

RADİKAL-'Yeniden başlamak için mutfağa dönmek zamanıdır' diyerek aday olmayan  CHP  Bursa Milletvekili Aykan Erdemir'in  ardından CHP Bursa'da bir şok daha yaşandı. Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Bursa Milletvekili Sena Kaleli de  7 Haziran seçimleri için yaptığı aday adaylığı müracaatını geri çektiğini duyurdu.

'VAROLUŞ VE SORUMLULUK'

Kararını Facebook hesabından duyuran ve  'Varoluş ve Sorumluluk' başlıklı yazı kaleme alan Kaleli yazısında şunları dile getirdi: "Umuduna sahip çıkan yenilenir, hep yürüyecek yolu, söyleyecek sözü olur. Alışılagelmişin dışına çıkmayı başarabildiğimizde, açılmış nefesimizle her şeye yeniden başlayabiliriz, kimsenin bizi yok etmesine izin vermeyiz. Her seçim kendimize aittir ve çözümünü kendisi üretir. Kaçmak, gitmek, vazgeçmek, terk etmek her zaman olumsuz değer atfettiğimiz bir gerçekliktir. Oysa talebi duyumsamak, yer değiştirmek olarak da algılayabileceğimiz kaçış; olgunlaşma, özgürleşme, yıpratılmaya karşı farklılaşma, deneyimleme, sahicileşme, gerçekle yüzleşme, keşfetme, ön açmak, sabır içeren olumlu bir süreçtir." 

 

'Yeniden başlamak için mutfağa dönmek zamanıdır'

KENDİMİ KAPATIYORUM

Partisinin Bursa’daki danışma kurulu toplantısında söylenenleri, ön seçim taleplerini PM toplantısında dile getirdiğine dikkat çeken Kaleli, sitemkar konuştu. Kaleli, yazısında şu ifadelere yer verdi: "Mevcut MYK kararına rağmen PM’den ön seçim kararı çıktı. Zaten aday olmayacak, başka ilden olacak iddialarının yanı sıra, kontenjan spekülasyonları rahatsız edici boyuta ulaştı. Aday adayı oldum. Gelinen süreçte tecrübeli arkadaşlarımız ise aday adayı olmadı. Başvuranlar arasında kadınların ve gençlerin az olması düşündürücüdür. Baştan beri kadınlar ve gençler diyen biri olarak, kadınlar ve gençlerle değişim için partim adına sorumluluk duygum gereği aday adaylığımı geri çekiyor, hakkımı helal ediyorum. Tüm aday adayı arkadaşlarıma partiyi ve birbirini yıpratmadan başarılar diliyor, demokratik nezaket içerisindeki yarışlarını destekliyorum. Bu aşamadan sonra speküle edilen, olası tüm gelişmelere karşı kendimi bağlayıcı olmak üzere aday adaylığından çekilme kararı aldım. Üzerimden yapılan tüm yorumlara, partimi önceleyerek kendimi kapatıyorum."
Kaleli, yazının son bölümünde ise Murathan Munga'nın şu dörtlüğünü paylaştı:

Kimdi giden, kimdi kalan?
Aslında giden değil,
Kalandır terk eden,
Giden de bu yüzden gitmiştir zaten!

MYK'NIN KARARI PM'DE DEĞİŞTİ 

Kentlerde aday adaylarının hangi yöntemle belirleneceğinin tartışıldığı CHP MYK toplantısında Bursa için kontenjanlı eğilim yoklaması kararı alınmıştı.  Ancak bu karar Parti Meclisi toplantısında yapılan değerlendirmede kontenjansız ön seçime dönüştü. Kaleli yazısında bu duruma ilişkin "Mevcut MYK kararına rağmen PM’den ön seçim kararı çıktı. Zaten aday olmayacak, başka ilden olacak iddialarının yanı sıra, kontenjan spekülasyonları rahatsız edici boyuta ulaştı" diye yer verdi. CHP'nin  Bursa'daki vekillerinden ikisi Turhan Tayan ve Aykan Erdemir aday olmadı. Kaleli'nin de yeni isimlere yer açmak için aday adaylığını çektiği öne sürülüyor.

 

Özlem Kaymaz milletvekili aday adayı oldu