CHP'li vekil Gaye Usluer:  Koalisyonda şaşırtıcı birlikteliklere hazır olun!

CHP'li vekil Gaye Usluer:  Koalisyonda şaşırtıcı birlikteliklere hazır olun!
CHP'li vekil Gaye Usluer:  Koalisyonda şaşırtıcı birlikteliklere hazır olun!
CHP Eskişehir Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gaye Usluer bu hafta içerisinde son kararın verilmesi beklenen koalisyon görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. 

CHP Eskişehir milletvekili Gaye Usluer Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin Eskişehir Şube Başkanlığı’na yaptığı ziyarette konuştu. Ülkenin Doğu ve Güneydoğusunun yangın yerine döndüğünü ve olayların giderek artmasının da endişe verici olduğunu belirten Milletvekili Usluer, böyle bir süreçte yaşananların nedeninin araştırılması ve çözüm yollarının bulunması için CHP milletvekillerinin imzası ile 'Terör Araştırma Komisyonu' kurulması konusunda Meclis'te yapılan oylamada yaşanılanların çok üzücü olduğunu kaydetti.

CHP’li milletvekillerinin imzası oylamaya sunulan ‘Terör Araştırma Komisyonu’ talebinin reddedilmesi üzerinden MHP ’yi eleştiren Usluer, Komisyonun kurulmasına MHP’nin desteği ile engel olunduğunu belirterek ‘Madem teröre karşısınız niye araştırılmasını istemediniz?’ diye sordu.

Görevlendirmenin gecikmesi bilinçli

7 Haziran’dan bu yana koalisyon kurma çalışmalarının da çok yavaş işlediğini belirten Usluer, Cumhurbaşkanı’nın hükümet kurma görevini seçimden 37 gün sonra verdiğini hatırlatarak, daha önceki koalisyon görüşmelerinin milletvekilleri yemin ettikten sonra 7 gün içerisinde verildiğine dikkat çekti ve ‘ Bilinçli olarak geç görevlendirilme yapıldı’ dedi. 

Davul ve tokmak ayrı kişilerde

Davul ve tokmağın ayrı kişilerde olmasının hükümet kurma arayışlarının bu kadar yavaş ilerlemesinin tek sebebi olduğunu belirten Usluer, ’ Cumhurbaşkanı'nın koalisyona sıcak bakmaması, erken seçim ısrarı sürecin gelişim şeklini etkileyecek önemli bir faktör. 45 günlük süre 23 Ağustos’ta dolacak. Hala bir koalisyonun oluşabileceği umudundayız’ değerlendirmesinde bulundu.

Şaşırtıcı birliktelikler olabilir

Usluer, Türkiye’nin tekrardan normalleşmeye ihtiyacı olduğuna, koalisyon kurulmasının öneminin de burada yattığına vurgu yaptı. AKP -CHP görüşmelerinden sonuç çıkmaması halinde Erken seçim öncesi AKP ile MHP arasında son anda koalisyonun da olabileceğini iddia eden Usluer, ‘Sayın Bahçeli seçimin olduğu geceden beri, hiçbir seçeneğe evet demiyor gibi. Ama TBMM çatısı altında yaşadıklarımız MHP'den AKP'ye destek yönünde. Bu nedenle şaşırtıcı birlikteliklere de hazırlıklı olunması gerektiğine inanıyorum.”  İfadelerini kullandı.