CHP'li vekil komisyonda kendini zincirledi

CHP'li vekil komisyonda kendini zincirledi
CHP'li vekil komisyonda kendini zincirledi
CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bazı milletvekillerinin tutuklu olmasını protesto etmek amacıyla konuşmasını elleri zincirli bir şekilde yaptı.

Komisyon’da TBMM Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı, Sayıştay ve Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Başkanlığı’nın 2013 yılı bütçeleri görüşülüyor.

CHP ’li Aslanoğlu, ”Ben bugüne kadar söylediklerimi herhalde lafla anlatamadım, özür diliyorum; anlatma özürlü değilim ama müsaade edersiniz ben bugün kelepçeyle konuşmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

AK Parti milletvekilleri, elleri zincirli olan Aslanoğlu’na, ”Ağzını da bağla” diye laf attı. Aslanoğlu da ”Ağzımı da bağlayayım. Belki derdimi ancak böyle anlatabilirim” karşılığını verdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın, ”Kelepçeyi çıkarırsanız daha iyi olur” sözleri üzerine de Aslanoğlu, ”Hayır, çıkarmayacağım. Ben cumhuru arıyorum, cumhur nerede?” diye sordu.

AK Parti sıralarından ”Meclis’te” denilmesi üzerine, Aslanoğlu, ”Meclis’te falan yok, ben demokrasiyi arıyorum, Meclis’te yok” dedi.

Aslanoğlu, Başkan Elvan’ın zincirleri çıkarması yönündeki ikinci uyarısı üzerine, ”Ben böyle konuşacağım, derdimi böyle anlatabiliyorum. ’Cumhur iradesi herşeyin üstündedir’ diyorsunuz, inanmıyorum artık buna” diye konuştu.

Meclis’te yaklaşık 800 dokunulmazlık dosyası olduğunu belirten Aslanoğlu, şöyle devam etti:

”Acaba Meclis’te zimmet, irtikap suçlarından dokunulmazlık dosyası olup da yargılanmış, ceza almış, yargılanmaları durdurulan ve tutuklu milletvekillerine isnat edilen suçlardan suçlanan başka milletvekili yok mu? Bu konuda biz hukuka inanıyoruz. O atılan ortak imzalar, yargı paketleri... Hiçbirinde olmadı. İmza atanlar imzalarının arkasında durmadı. Onlara, ’niye imzanızın arkasında durmadınız?’ demediniz. Bu konuda çaba göstermediniz demiyorum ama birileri, kim ki millet iradesinin üstündeyse ben buna isyan ediyorum. Onlar seçilmiş milletvekilleri ve kesinleşmiş suçu olmayan insanlar. Hangi milletvekili suçlu ise ve suçu kesinleşmişse, gitsin derhal cezasını çeksin. ’Suçluyu affedin’ demiyoruz. Cumhurun iradesi burada olmadığı için ciğerimiz yanıyor.”

Aslanoğlu, konuşmasının ardından ellerindeki zincirleri çıkardı.

Milletvekilleri, bütçeler üzerinde görüşlerini de dile getiriyor. CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, ”Hükümet-cemaat tartışması Sayıştay’da ne durumdadır? Böyle bir mücadele Sayıştay’da var mıdır, yok mudur? Bu konuda Cumhurbaşkanı’nın da dertli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e, ”Konuşmanızda tutuklu milletvekillerinden bahsetmemenizi esefle kınıyorum” dedi. Çam, yapımı devam eden yeni Halkla İlişkiler Binası’nı kastederek, ”Bu kadar çirkin bir bina Meclis’e yakışmıyor” diye konuştu.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Meclis’e yeni alınan personelin milletvekillerini tanıması gerektiğini söyledi.

Personelin milletvekillerini tanımasının yeterli olmadığını, ayrıca nasıl davranacağını da bilmesi gerektiğini ifade eden Akçay, ”Bir akşam Meclis’e giriyorum. Kapıya yaklaşınca, arabanın iç ışığını açtım ve kendimi tanıttım. Ama buna rağmen arabanın yanına gelen polis beni tanımadı, başka bir polis de bagajı açarak baktı. Personelin iyi eğitilmesi gerekiyor. Milletvekiline nasıl davranacağını bilemiyor, bu da eğitimsizlikten kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.
aa