CHP'li vekiller tek tek ayrılıyor

CHP'de yerel seçimlerden sonra başlayan dalgalanmayı, Genel Başkan Deniz Baykal'ın güvenoyu aldığı 3 Temmuz kurultayı da durduramadı.

ANKARA - CHP'de yerel seçimlerden sonra başlayan dalgalanmayı, Genel Başkan Deniz Baykal'ın güvenoyu aldığı 3 Temmuz kurultayı da durduramadı. Kurultay sonrası istifa eden Edirne Milletvekili Necdet Budak'ın ardından dün de, Adana Milletvekili Atilla Başoğlu partisinden ayrıldı. Muhalifler arasında yer alan Başoğlu, Baykal'ın, kurultayda bir milletvekilinin kendisi hakkında CIA'den belge istediği açıklamasına tepki göstermiş, Baykal'dan bu ismi açıklamasını ya da özür dilemesini istemişti.
İstifasını dün bir toplantıyla açıklayan Başoğlu, 1.5 yıllık milletvekilliği döneminin düş kırıklıklarıyla dolu olduğunu belirterek şunları söyledi:
'Bırakın şu pis Kemalistleri ne demek?'
"Atatürk'ün partisinde, 'Bırakın şu pis Kemalist'i' ifadeleriyle karşılaşmak, beş oklu posterleri görmek ilk düş kırıklığı oldu. Parti işleyişine akılcı değil, kişisel ilkelerin hâkim olduğunu görmek ve seçimlerde adayların diyet borçlarıyla tespit edilmesi beni yaraladı.
Yönetimin kendisine karşı olan herkesi 'çapulcu' olarak nitelemesi, aleyhte hareketleri 'emperyalizm tarafından organize ediliyor' gibi göstermeye çalışması ve ajanlık ithamında bulunması, siyasi literatüre demokrasinin şahikaları olarak geçecek.
'Vizyon yok'
Toplumun her kesimi tarafından eleştirilmekte olan partimizin, bugüne ve geleceğe dair bir vizyonu yok. En önemlisi, bir açılım yapmak, çağı okumak, yarınları kucaklamak anlamında gayreti de yok. CHP, Atatürk'ün yüklediği misyona geri dönmeli, yeni yüzler ve yeni beyinler, şimdikilerin yerini almalı." Başoğlu'na ilk tepki muhalif arkadaşlarından geldi.
İstanbul Milletvekili Hasan Aydın, "Bu istifa ve üslubun bizim hareketimizle ilgisi yok. Kimsenin kişisel bir karar alırken CHP'yi zarara uğratmasına izin vermeyiz. Gerekçesi inandırıcı değil. Gidişine CHP'yi alet etmesi kabul edilemez" dedi.
Sarıgül de izleme altında
Yönetimin, delege ve partililerin tüzüğe aykırı hareketlerini izlemek için kurduğu komisyon da çalışmalarını sürdürüyor. Komisyon bugün Sivas'a gidecek olan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü de izlemeye aldı.
Seçimden bu yana altıncı fire
Parlamentoya genel seçimlerde 177 milletvekiliyle giren CHP, Başoğlu'yla birlikte altıncı firesini verdi. Daha önce sırasıyla Batman Milletvekili Nezir Nasıroğlu, Ağrı Milletvekili Cemal Kaya, İstanbul Milletvekili Yaşar Nuri Öztürk, Mardin Milletvekili Muharrem Doğan ve Edirne Milletvekili Necdet Budak istifa etmişti. Meclis'teki son sandalye dağılımı şöyle oldu: AKP: 367, CHP: 171, DYP: 4, Bağımsız: 8.