CHP'liler Akdağ'ın üzerine yürüdü

SSK hastanelerinin devriyle ilgili tasarı görüşülürken, CHP'li milletvekilleriyle Sağlık Bakanı arasında sert tartışmalar yaşandı.

SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini öngören yasa tasarısının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında tartışma çıktı. CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin ile Antalya Milletvekili Osman Kaptan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın üzerine yürüdü.
Tasarının tümü üzerindeki görüşmeler sırasında Akdağ'ın, CHP'nin 2002 Seçim Bildirgesi'nden yer alan ve hastanelerin SSK'dan ayrılmasıyla ilgili bir bölümü okumak istemesi üzerine CHP milletvekilleri itiraz etti. CHP'li Gürol Ergin, "Burada propaganda yapılıyor, Bu düpedüz politikadır. Bakan konuşacak, sonra televizyonlar çıkacak, bizim cevabımızı kimse duymayacak. Televizyonlar bizim cevabımızı yayınlamadığı sürece, Bakan'ın bizim bildirgemizi okumasın izin vermeyeceğiz. Burada haksızlık yapılıyor" diyerek tepki gösterdi.
Komisyon Başkanı Sait Açba, konuşmaların, Meclis TV ve TRT'den alınabileceğini söyledi. CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek de CHP'nin Seçim Bildirgesi'nden iki cümle alınarak, propaganda yapıldığını, CHP'nin vereceği cevabın alınması için televizyon kameralarının toplantı salonunda kalmasını istedi.
Sağlık Bakanı Akdağ, CHP'lilerin sözlerine, "Siyasi tarihe geçecek bir konuşma... Ana muhalefet partisi kendi programının okunmasından rahatsız" karşılığını verdi. Akdağ daha sonra, televizyon kameralarından kendisine dönmesini rica ederek, CHP'nin seçim bildirgesinden bazı bölümler okuyacağını ifade etti. Bunun üzerine, CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin ile CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan, bağırarak hükümet sırasında oturan Akdağ'ın üzerine yürüdü. Bunun üzerine AKP Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya ile Komisyon Başkanvekili Altan Karapaşaoğlu ve bazı AKP milletvekilleri araya girdi. AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik ile Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, CHP sıralarına gelerek, milletvekillerini yatıştırmaya çalıştı. Açba, gerilimin artması üzerine oturuma 10 dakika ara verdiğini açıkladı.
Bu arada, Bakan Akdağ'ın, "Yazık yazık, size yazıklar olsun..." dediği duyuldu. Bu sözlere CHP'li Ergin, "Asıl sana yazık. Seni buraya gönderene yazık" diye tepki gösterdi. Bu arada CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile AK Parti Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya arasında tartışma yaşandı. Uzunkaya, CHP'lilere, "Cumhuriyet'in bakanı burada görevini yapıyor. Onu buraya siz değil millet gönderdi. Vekaleti millet verdi. Size de versin siz oturun" dedi.

'ATATÜRK'E 'MAL' DİYEMEZSİNİZ'

CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı'nın, "Burası Mustafa Kemal'in karargahı, böyle davranamazsın" sözlerine Akdağ, "Mustafa Kemal sizin malınız değil. Herkesin, bütün ülkenin Mustafa Kemal'i..." karşılığını verdi. Bakanın sözleri üzerine CHP'lilerden, "Mustafa Kemal'e mal diyemezsiniz" sözleri duyuldu.