CHP'liler 'kamu'da kararlı

CHP Grubu dün iki buçuk saat basına kapalı toplanarak, 'kamu yönetimi yasa tasarısı'na karşı izlenecek taktiği tartıştı.

ANKARA - CHP Grubu dün iki buçuk saat basına kapalı toplanarak, 'kamu yönetimi yasa tasarısı'na karşı izlenecek taktiği tartıştı. Tasarı komisyonlarda görüşülürken protesto ederek toplantılara katılmayan CHP'nin, tasarının Genel Kurul'daki görüşmelerine katılma kararı aldığı öğrenildi.
CHP lideri Deniz Baykal toplantıda, milletvekillerine, "Mücadelemizi içtüzüğün tanıdığı imkânlarla sonuna kadar sürdürerek bu yasayı engellemeliyiz" dedi. Baykal, gruptan sonra yapılmak istenen yasal düzenlemeyle belediyeleri ellerinden alınmak üzere olan 17 belediye başkanıyla görüştü.
Bir gazetecinin, "Ömer Dinçer görevde kaldıkça bu yasanın görüşmelerine katılmayacağınızı söylemiştiniz" demesi üzerine Baykal, "Hayır, tasarıya katkı vermeyeceğimizi söyledim" diye konuştu. Baykal, "Demokrasinin kesintiye uğramasından endişe mi duyuyorsunuz" sorusunu şöyle yanıtladı:
"Hayır. Türkiye'de artık demokratik rejim dışında bir arayış gündeme gelmez. Halkın çoğu rejim tartışmasını istemiyor. Böyle bir tablo içinde yeni sıkıntı yaratmanın anlamı yok. İktidar çevrelerinde tehlikeli bir söylemin şekillenmekte olduğunu görüyorum. Bunun Türkiye'nin başına çok ciddi dertler açacağını görüyorum. Buna karşı uyarı yapıyorum."