CHP'liler pankartlarla Meclis'te yürüdü

CHP'liler pankartlarla Meclis'te yürüdü
CHP'liler pankartlarla Meclis'te yürüdü
Zorunlu eğitimi 4+4+4 sistemiyle kesintili olarak 12 yıla çıkaran kanun teklifiyle ilgili görüşmelerin sürdüğü TBMM Genel Kurulu'nda CHP milletvekilleri dövizli eylem yaptı

Genel Kurul'da, zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran teklifin 24. maddesinin görüşülmesine başlanmadan önce ayağa kalkan CHP milletvekilleri ellerinde, “Yiyin efendiler yiyin”, “Laiklik demokrasinin teminatıdır”, “Burada yetim hakkı yiyorlar” yazılı dövizleri açarak, basın mensuplarına gösterdi.

Bazı milletvekillerinin de Ak Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın eşi Emine Erdoğan'ın yer aldığı fotoğrafı ellerinde tuttuğu görüldü. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, bunun üzerine birleşime ara verdi.

Verilen aranın ardından, önerge üzerine konuşacak CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ile Grup Başkanvekilleri Muharrem İnce ve Emin Ülker Tarhan dışındaki CHP milletvekilleri Genel Kurul'a girmedi.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR
Genel Kurul'da, CHP'nin, “Suriye'ye karşı izlenen politikalar neticesinde bu ülke ile ticari ilişkilerde meydana gelen ekonomik kaybın belirlenmesine ve ticari ilişkilerin yeniden canlandırılmasının sağlanması” için verilen araştırma önergesinin bugün gündeme alınması istemini içeren grup önerisi ele alındı.

44 YIL BOYUNCA BİR KEZ KAVGA ETTİM
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Genel Kurul'daki kavgayla anımsatarak, “44 yaşındayım, 44 yıl boyunca bir sefer kavga ettim, ilkokul üçte” dedi. Ağbaba, şunları kaydetti:

“Hayatım boyunca hiç şiddetin, kavganın içinde olmadım ve bundan sonra da olmayacağım. Beğenmediğiniz fikrin üstüne şiddetle mi gideceksiniz? Her çıktığımda biri saldırıyor. Tüm kavgaların sorumlusu o şahıs. Dün bana saldırı oldu. Sayın Grup Başkanvekili sağolsun kınadı ama ben de burada sizin bir arkadaşınızım. Hiçbir Ak Parti Milletvekili söyleyebilir mi, benim burada birinize tek bir saygısızlığım oldu mu? Ama siz bu olayı kınamaya bile cesaret edemediniz.”

METİNER: CHP'NİN FAŞİZMİNE TESLİM OLACAKLARDAN DEĞİLİZ
AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, dün Genel Kurul'da CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile aralarında geçen tartışmayı değerlendirirken, “Türkiye toplumundan özür dilemem gerekiyorsa dilerim ama CHP'nin faşizmine teslim olacaklardan değiliz” dedi.

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Metiner, Genel Kurul'daki görüşmelerde, Ağbaba'nın kürsüyü terk edip hakarette bulunarak üstüne yürüdüğünü anlattı. CHP'li Ağbaba'nın hem hakaret ettiğini hem üzerine yürüdüğünü hem de şiddete uğradığını söylediğini anlatan Metiner, “İyi ki görüntüler var. Görüntüleri herkes izlesin. Kürsüyü bırakıp koşturan kim? Nahoş bir durum. Türkiye toplumundan özür dilemem gerekiyorsa dilerim ama CHP'nin faşizmine ne Meclis'te ne de sokaklarda teslim olacaklardan değiliz” dedi.

Metiner, bundan sonra kendisinden yana bir gerginliğin olmayacağını, ancak kimsenin tehdidine boyun eğmeyeceğini belirterek, “Kendisi nasıl biliyorsa öyle yapsın. Herkes kendine yakışanı yapar” dedi. Metiner, başka bir soru üzerine, kendisinin de her milletvekili gibi laf atması gerektiği yerde laf attığını, ancak bunların hakaret niteliğinde olmadığını söyledi.

Mehmet Metiner ayrıca, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır'ın da “Metiner'de bir arıza var” ifadesini kullandığını belirterek, “Sevgili Şandır arıza arıyorsa, öncelikle kendisinde arasın” dedi.

Metiner, Genel Kurul'da yaşanan söz konusu tartışmayla ilgili yazılı açıklama da yaparak, tartışmaya Ağbaba'nın yol açtığını belirtti.

ÖNDER, 10 KARANFİL ROZETİYLE KONUŞTU
BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yakasına “Mahir Çayan ve 9 arkadaşını simgeleyen 10 karanfil” rozetini takarak Genel Kurul'da konuştu. Daha sonra yapılan oylamada CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi. (aa)