CHP'liler Plan-Bütçe komisyonunu terketti

Kamu reformu tasarısının Plan ve Bütçe Komisyonu'nunda görüşülmesi sırasında sert tartışmalar yaşanırken, CHP'liler toplantıyı terketti.

Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı'nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nunda görüşülmesi sırasında sert tartışmalar yaşanırken, CHP'li milletvekilleri toplantıyı terketti.
AKP'li Sait Açba başkanlığında toplanan Plan ve Bütçe komisyonunda öncelikle, CHP'li milletvekillerinin isteği üzerine usul tartışması açıldı. CHP grup başkanvekilleri ve çok sayıda CHP'li milletvekilinin hazır bulunduğu toplantıda usul üzerine İstanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu söz aldı. Kumkumoğlu, tasarının Cumhuriyetin temel niteliklerini ve değerlerini ters yüz etme yaklaşımı olarak değerlendirilmesi gerektiğini öne sürerek, "Bu tasarı akla hayale gelmeyecek bir şekilde Anayasa'ya aykırıdır" dedi.
Tasarıda Cumhuriyetin temel niteliklerini ortadan kaldıracak düzenlemelere yer verildiğini ve bunun bir dikkatsizlik sonucu değil bilinçli olarak yapıldığını öne süren Kumkumoğlu, şöyle konuştu:
"Bu tasarıyı hazırlama görevi verilen Başbakanlık Müsteşarı'nın Cumhuriyet ve Cumhuriyetin değerleri konusundaki görüşlerini TBMM'deki tüm milletvekilleri okumalı ve bu çatı altındaki herkes bu görüşlere karşı aynı duyarlılığı göstermelidir.
Devleti yeniden yapılandırmakla görevlendirilmiş bir Başbakanlık müsteşarı düşünün ki, Cumhuriyet'e düşman. Bu müsteşarın hazırladığı yasa tasarısı da düşünceleriyle birebir örtüşüyor. Başbakanlık müsteşarı 10 yıl önce Cumhuriyet aleyhine söylediklerini bugün bilinçli olarak uygulamaya gelmiştir. CHP bu tasarıya değil katılmak ve destek vermek, gerekirse yaşamı pahasına engellemek için elinden geleni yapacaktır."
Kumkumoğlu'nun bu sözlerine, AKP Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, "Ne alakası var bu söylediklerinizin, şov yapmayın. Böyle saçma konuşma olmaz" diyerek tepki gösterdi. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç da bu sözler üzerine Uzunkaya'ya, "Niye rahatsız oluyorsun, sen de mi o görüşlere katılıyorsun? Niye yanıtlamıyorsunuz bu soruları" diye bağırdı.
Çok sayıda CHP'li milletvekilinin AKP sıralardan gelen tepkiler üzerine, "Cumhuriyet düşmanını savunuyorsunuz, sizin ondan farkınız yok. Niye reddedemiyorsunuz o müsteşarı" diyerek bağırmaları üzerine Komisyon Başkanı Açba milletvekillerini uyararak, Kumkumoğlu'na yeniden söz verdi.
Kumkumoğlu'nun,
'Başbakanlık müsteşarı bir Cumhuriyet düşmanıdır. Tüm sonuçlarına katlanarak bir kez daha söylüyorum. O bir Cumhuriyet düşmanıdır" sözleri komisyonda yeniden tartışma yarattı. Usul hakkında söz alan AKP İstanbul Milletvekili Ruhi Açıkgöz, Kumkumoğlu'nu siyasi şov yapmakla suçladı. Açıkgöz, CHP'lilerin tepkisi üzerine, "Cumhuriyeti savunduğunu söyleyenler acaba Cumhuriyetin ilkelerini de savunuyorlar mı diye sormak lazım. Burada, dışarıda tezgahlanan bir şov yapılıyor" diye konuştu. CHP milletvekillerinin oldukça sert tepki gösterdiği bu sözler üzerine Komisyon Başkanı Açba, toplantıya ara verdiğini açıkladı.
CHP'li milletvekilleri ile AKP'li milletvekillerinin söz düellosu CHP'li milletvekillerinin toplantıyı terk etmeleri sırasında da sürdü. Komisyon toplantısında milletvekilleri arasında şu diyaloglar yaşandı:
Musa Uzunkaya (AKP Samsun): İşinize gelmiyorsa Anayasa Mahkemesi'ne gidersiniz, burada şov yapmayın.
Gürol Ergin (CHP Muğla): O adamı o koltukta oturtamazsınız, bu tasarının mimarı odur.
Ali Kemal Kumkumoğlu (CHP İstanbul): İçinizde bu müsteşarın görüşlerini savunuyorum diyen var mı?
AKP sıralarından: Hayır yok
Nurettin Canikli (AKP Giresun): Devletçiliği savunuyor adam.
Kumkumoğlu: Başbakanlık müsteşarı istifa değil, azledilmelidir.
Uzunkaya: Hatta idam edilmeli.
Ali Rıza Bodur (CHP İzmir): Çok seviyorsan al kendine danışman yap.
Kumkumoğlu: Tabii o müsteşarı savunan olmasa zaten orada oturtmazlar. Onun ne söylediğini bugüne kadar bilmeyenler olabilir ama
o söyledikleri nedeniyle orada oturduğunu bilenler de var. Musa Uzunkaya bu arkadaşlardan biri olabilir.
Zekeriya Akıncı (CHP Ankara): Ortada bir tezgah varsa o da Dinçer'in Cumhuriyet'e tezgahıdır.
Uzunkaya: Kardeşim ya gidin ya da kalın, ne bekliyorsunuz.
CHP'li milletvekilleri komisyondan ayrılırken Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'e de tepki gösterdi. Şahin'in, "Siz ne söyleyeceğimi biliyor musunuz?. Ben CHP'nin bu konudaki düşüncelerini söyleyeceğim" sözlerine CHP'li Ergin, "Siz Cumhuriyet düşmanı birine hazırlattığınız tasarıyı buraya getiremezsiniz. Cumhuriyet hükümeti öyle bir adama sahip çıkmaz" karşılığını verdi.
Şahin de bu sözler üzerine, "Bu tasarıyı ben hazırladım. Türkiye Cumhuriyeti devleti bir değil bin bürokratın dahi yıkamayacağı kadar büyüktür" diye konuştu.
Komisyon toplantısı, verilen aranın ardından AKP'li milletvekillerinin katılımıyla çalışmalarına yeniden başladı.