CHP'liler Türkiye'nin Rum şehidini unutmadı

CHP'liler Türkiye'nin Rum şehidini unutmadı
CHP'liler Türkiye'nin Rum şehidini unutmadı

Valis Harizanos?un mezarı başında düzenlenen törende konuşan CHP?li Tekin, ?Kardeş olmalıyız? dedi. FOTOğRAF: UğUR CAN / dha

İSTANBUL - CHP’liler, 1960 yılında Erzurum’da askerlik yaparken çıkan yangında arkadaşlarını kurtarmaya çalışırken şehit düşen Vasil Harizanos’u, mezarı başında andı.
 Aya Lefter Ortodoks Rum Mezarlığı’ndaki mezar taşında ‘Erzurum Şehidi’ yazan Vasil Harizanos’u anma töreninde konuşan CHP İl Başkanı Gürsel Tekin, “Türkiye’de ilk defa bir Rum asker olan Vasil Harizanos’un cenazesi askeri törenle kaldırılmıştı. Törenin gerçekleştirilmesi için o dönemdeki parti yöneticilerimiz çok uğraş vermiştir. Erzurum şehidimizin ruhu şad olsun. Hepimizi Allah yarattı, birbirimizi sevmeli, kardeş olmalıyız” dedi. Tekin, bu törenin Türkiye’nin gündemiyle bir ilgisi olmadığını, partilerinin 25 gün önceden planladığını söyledi. Tekin, bugüne kadar bu anmanın gerçekleştirilmemesinin büyük bir eksiklik olduğunu vurguladı.
Törende Vasil Harizanos’nun kahramanlığını anlatan Rıfat N. Bali’nin Toplumsal Tarih Dergisi’nde yayımlanan araştırması da dağıtıldı. Araştırmaya göre, 1960’ta Erzurum Orduevi’nde yılbaşı hazırlıkları sürerken bir askerin yaktığı sigara büyük faciaya yol açtı. Buharlaşan benzinin alev alması yüzünden orduevinin ahşap doğramaları tutuştu.  Harizanos, alevlerin arasında kalan üç arkadaşını kurtardı. Vasil Harizanos, dördüncü arkadaşını da kurtarmak için yine alevlerin içine girdi. Ancak bu sefer dumandan zehirlendi. Komaya girdi. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Ancak Vasil Harizanos terhisine kırk gün kala hayatını kaybetti. (Radikal)