CHP'lilerden gecikmeli itiraz

AKP'nin belediye başkanı ve çalışanlarının yargılanmasında Yargıtay, Danıştay ve Yargıtay Başsavcılığı'nı devre dışı bırakan yasa teklifine, CHP'den gecikmeli itiraz geldi.

ANKARA - AKP'nin belediye başkanı ve çalışanlarının yargılanmasında Yargıtay, Danıştay ve Yargıtay Başsavcılığı'nı devre dışı bırakan yasa teklifine, CHP'den gecikmeli itiraz geldi. Teklifin Adalet Komisyonu'ndaki görüşmesine doktorda olduğu için yarım saat geç kaldığını söyleyen CHP'li Orhan Eraslan, "Bu değişiklikle belediyelerde yolsuzluklar patlar. Diyelim ki bir belediyede ihaleye fesat karıştırıldı. Belediye başkanının görevlendireceği muhakkikin ön incelemesinde soruşturmaya gerek yok denirse, savcılık tahkikat yapamayacak. Seçimle gelen yeni başkan dahi geçmiş dönemle ilgili bu dosyada bir soruşturma yapamayacak" dedi.
Öte yandan CHP'liler, Adalet Komisyonu raporunun, 1 Haziran'da milletvekillerine dağıtılmış gibi işlem yapıldığını belirledi. CHP'liler bastırınca, AKP yasa teklifini dün Genel Kurul'da yasalaştırmaktan vazgeçti. Teklif Genel Kurul'da gelecek hafta görüşülecek.