@sarikayaercan

CHP'nin açıkladığı mega kent nereye kurulacak?

CHP'nin açıkladığı mega kent nereye kurulacak?
CHP'nin açıkladığı mega kent nereye kurulacak?
CHP'nin açıkladığı mega kentin nerede kurulacağı merak konusu oldu. CHP'liler 4 yıldır üzerinde çalıştıkları projenin, yerinin şimdiden rant yaratmaması için belirtilmediğini, iktidara geldikten sonra devletin kurumları ile bilim insanlarının ortak çalışması sonunda yerin açıklanacağını dele getirdiler.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘yüzyılın projesi’ olarak nitelediği projesini açıkladı.  CHP lideri Anadolu’da  ticari entegrasyonun olduğu yeni bir ‘mega kent’ kurmayı hedeflediklerini dile getirdi. Ancak bu kentin nereye kurulacağını açıklamadı.  Merkez Türkiye " projesinde Anadolu'da kurulacağı söyleyen Kılıçdaroğlu,  'Mega Kent'le ilgili detaylı bilgi verilmedi. Sadece Anadolu'da olacağı, Kuzey'de Samsun ve Trabzon limanlarıyla Güney'de de Mersin ve İskenderun limanlarıyla entegre olacağı bilgisi veridi. CHP’lilere neden yerinin açıklanmadığını sorduk.

Kılıçdaroğlu 'yüzyılın projesi' olarak nitelediği projeyi açıkladı: Anadolu'da yeni bir mega kent

RANT YARATMAMASI İÇİN AÇIKLAMADIK

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin kentin nereye kurulacağını şimdiden rant yaratmaması için açıklamadıklarını dile getirdi. Tekin, “İktidara geldiğimizde bilim insanları, devletin kurumların ortak çalışması sonucunda yeri açıklanacak” dedi.

4 YILDIR ÇALIŞIYORDUK

CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Erdoğan Toprak ise proje için 4 yıldır çalıştıklarını dile getirdi. Çin ve Güney Amerika’da benzer başarılı olmuş uygulamalar olduğunu anlatarak şunları söyledi: “Bu projeye ilişkin ilk ipuçlarını 2012 yılında Bursa’da yaptığımız bir toplantıda vermişti. Uluslararası uzmanlar, bilim adamları, şehir plancıları, partimizin kurmay heyeti çok geniş katılımlı bir çalışmayla projeyi geliştirip, örneklerini inceledikten sonra açıkladık. “

 KENTİN YERİNİ DEVLET BİRİKİMİ BELİRLEYECEK

 Projenin Türkiye’de uygulanabilir olduğunu ortaya koyduklarını anlatan Erdoğan Toprak “Bu proje bir vizyon projesi ve bun yerini siyasi olarak değil devlet birikimi ile belirleneceğini dile getirdi.  Bu kadar büyük bir projenin çevresel etkileri alt ve üst yapı sorunları, ulaşım gibi bütün detaylarının devlet birikimi ile belirleneceğini anlatan Toprak şöyle konuştu: "Mega kentin yerinin neresi olacağını devletin birikimi belirleyecek. CHP iktidara geldiğinde proje için en uygun yer, devletteki uzmanların, uluslarası uzmanların görüşleri doğrultusunda belirlenecek. Bu, siyaset üstü bir proje" dedi.