@sarikayaercan

CHP'nin açıkladığı mega kent nereye kurulacak?

CHP'nin açıkladığı mega kent nereye kurulacak?
CHP'nin açıkladığı mega kent nereye kurulacak?
CHP'nin açıkladığı mega kentin nerede kurulacağı merak konusu oldu. CHP'liler 4 yıldır üzerinde çalıştıkları projenin, yerinin şimdiden rant yaratmaması için belirtilmediğini, iktidara geldikten sonra devletin kurumları ile bilim insanlarının ortak çalışması sonunda yerin açıklanacağını dele getirdiler.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘yüzyılın projesi’ olarak nitelediği projesini açıkladı.  CHP lideri Anadolu’da  ticari entegrasyonun olduğu yeni bir ‘mega kent’ kurmayı hedeflediklerini dile getirdi. Ancak bu kentin nereye kurulacağını açıklamadı.  Merkez Türkiye " projesinde Anadolu'da kurulacağı söyleyen Kılıçdaroğlu,  'Mega Kent'le ilgili detaylı bilgi verilmedi. Sadece Anadolu'da olacağı, Kuzey'de Samsun ve Trabzon limanlarıyla Güney'de de Mersin ve İskenderun limanlarıyla entegre olacağı bilgisi veridi. CHP’lilere neden yerinin açıklanmadığını sorduk.

Kılıçdaroğlu 'yüzyılın projesi' olarak nitelediği projeyi açıkladı: Anadolu'da yeni bir mega kent

RANT YARATMAMASI İÇİN AÇIKLAMADIK

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin kentin nereye kurulacağını şimdiden rant yaratmaması için açıklamadıklarını dile getirdi. Tekin, “İktidara geldiğimizde bilim insanları, devletin kurumların ortak çalışması sonucunda yeri açıklanacak” dedi.

4 YILDIR ÇALIŞIYORDUK

CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Erdoğan Toprak ise proje için 4 yıldır çalıştıklarını dile getirdi. Çin ve Güney Amerika’da benzer başarılı olmuş uygulamalar olduğunu anlatarak şunları söyledi: “Bu projeye ilişkin ilk ipuçlarını 2012 yılında Bursa’da yaptığımız bir toplantıda vermişti. Uluslararası uzmanlar, bilim adamları, şehir plancıları, partimizin kurmay heyeti çok geniş katılımlı bir çalışmayla projeyi geliştirip, örneklerini inceledikten sonra açıkladık. “

 KENTİN YERİNİ DEVLET BİRİKİMİ BELİRLEYECEK

 Projenin Türkiye’de uygulanabilir olduğunu ortaya koyduklarını anlatan Erdoğan Toprak “Bu proje bir vizyon projesi ve bun yerini siyasi olarak değil devlet birikimi ile belirleneceğini dile getirdi.  Bu kadar büyük bir projenin çevresel etkileri alt ve üst yapı sorunları, ulaşım gibi bütün detaylarının devlet birikimi ile belirleneceğini anlatan Toprak şöyle konuştu: "Mega kentin yerinin neresi olacağını devletin birikimi belirleyecek. CHP iktidara geldiğinde proje için en uygun yer, devletteki uzmanların, uluslarası uzmanların görüşleri doğrultusunda belirlenecek. Bu, siyaset üstü bir proje" dedi.


  http://www.radikal.com.tr/136269713626977

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ekonomik kalkınma - user862398

  Ekonomik kalkınma mı istiyorsunuz ? Meyve sebze hallerini, organize sanayini paketleme merkezlerini demir yollarının yakınına kurun, demir yollarını limanlara ulaştırın, limanları genişletin depolama imkanı sağlayın. Küçük ve büyük organize sanayi için ve tarım kooperatifleri için devlet eliyle borsa merkezleri kurun bunlar üreticiye kar getirecek ürünler için danışma merkezleri olsun. Üreticinin üretemediği, katma değeri yüksek ürünler için üretici-üniversite ortak projelerinin gerçekleşmesini sağlayın. Bu yol ile hem üretici ürününü doğru yere satacaktır, kara yolu ile harcanan ve ithal edilen petrol miktarı azalacaktır ayrıca üniversite-üretici ortaklığı ile üniversitelere daha gelişmiş laboratuvarlar sağlanıp, teknoloji daha iyi takip edilecektir. Saygılar.

  Mega -Kent - user592509

  Hep hayalimdir ve yapılması gerekendir. İstanbul doldu şişti patladı patlayacak. Oralara yeni kent projeleri akla ihanettir. Yeni MEGA KENT' ler Anadoluda yeşertilmelidir. Bence birincisi İç Batı Anadolu eşiği AFYONKARAHİSAR olmalı, ikinciside İç doğu anadolu KAYSERİ olabilir. Türkiye bir elips düşünülürse iki odağı bu işe en uygun yerler diye düşünürüm. Bu projeye bütün Türkiye destek vermeli, Türkiye mevcut büyük şehirleri i dondurup yeni megakentler kurmalıdır. Bu konuda rant hesabı vs. de düşünülmemelidir.

  Projenin yeri Şereflikoçhisar - user1089935

  Projenin yeri belli kuzey den güneye batıdan doğuya. kesişen yol . Şereflikoçhisar ...ovasına kurulacak.

  Niye yeni bir kent? - İtaatsiz

  Niye bugünkü kentlerden birine uygulanmıyor bu proje? Mesala Mersin'e? Bir de ben projeyi tam anlamadım. Bir lojistik hub'ı kurulmak isteniyor sanırım. Hangi pazarlara ve hangi tedarikçilere yönelik olacak? Böyle bir boşluk var mı? Bugün Mersin'in ya da İstanbul'un ya da Dubai'nin sunduğundan farklı ne gibi bir avantajı olacak? Cevap bürokrasi az olacak ise bu bana pek net gelmedi.

  user871024 ... - user580890

  Akp 13 senedir çaktiklari çividen diktikleri kuleye, harcadigi çimentodan kullandigi asfalta, kimlere peşkeş çekti ? Hangi akrabalar hangi tanıdıklar ekmek yedi (gerçi kimlerin ne yedigini kismen gordukte henuz hepsi ortaya çikartilmadi..) ? "Bu sozler tutulmazsa" derken, bugune kadar tutulmayan sozlerin hesabini kim verdi/veriyor ? CHP senelerce proje uretmiyor sadece elestiriyor diye yerden yerevuruldu, simdi adamlar projeyle geliyor, daha ortada birsey yokken hemen elestiriliyorlar... Size ve sizin gibilere AKP mustahak, daha iyisini haketmiyorsunuz... Uzuldugum sey kurunun yaninda yasda yaniyor.

  merkez - mehmetkursun1977

  dev projenin merkezi kırşehir boztepe. şimdiden bütün araziler satılmış. zor aldım 3000 metrekare

  Rant ... - user871024

  Diyelim seçildin ... Bu proje için çakacağın çividen dikeceğin kuleye harcayacağın çimentodan kullanacağın asfalta vs.. bunlar kime peşkeş çekilecek ? Hangi akrabalar hangi tanıdıklar ekmek yiyecek bu işten. Kaldı ki AKP inşaat sektörünü kullandı biz de LOJİSTİK sektörünü kullanalım deyip böyle mega bir büyüme sağlamayı düşünmek bana mantıksız geldi. Herkes aynı muhabbetin tekrarını yapacak.. Şimdi bu sözler tutulmazsa ve tutturulamazsa 20 yıl bekledikten sonra birşey olmazsa bunun hesabını kim verecek , nasıl verecek ? Sanırım bunu şu an 12 yıldır iktidarda olan partinin yaptıklarından dolayı nasıl hesap vereceğiyle birlikte göreceğiz ..