CHP'nin derdi disiplin

Yerel seçim sonrası parti içi muhalefet nedeniyle sıcak bir yaz geçiren CHP, zina tartışmalarının ardından yine iç sorunlarına dönüyor. Parti meclisi yarın Genel Başkan Baykal'ın başkanlığında toplanacak. 10 maddelik gündemin yedi maddesi disiplin işlemlerinden oluşuyor.

ANKARA - Yerel seçim sonrası parti içi muhalefet nedeniyle sıcak bir yaz geçiren CHP, zina tartışmalarının ardından yine iç sorunlarına dönüyor. Parti meclisi yarın Genel Başkan Baykal'ın başkanlığında toplanacak. 10 maddelik gündemin yedi maddesi disiplin işlemlerinden oluşuyor.
Toplantıda, il disiplin kurullarının yüzlerce üye hakkında sürdürdüğü işlemleri tamamlayabilmek için süre istemleri tartışılacak. Bu arada olağanüstü kurultay isteklerine destek veren partilileri ihraç etmeyen il disiplin kurulları da disiplin yoluyla uzaklaştırılıyor ya da istifa yoluyla boşaltılıyor.
Kırıkkale'de ihraç istemlerine direnen il disiplin kurulu ihraç yanlıları istifa ettirilerek boşaltıldı. Yedek üyeler de istifa ettirilince il disiplin kurulu düştü. PM'de bu kurul yeniden oluşturulacak. Eski Genel Sekreter Ertuğrul Günay'ı ihraç etmeyen Ankara İl Disiplin Kurulu da aynı uygulamayla karşı karşıya kaldı ve yedek üyeler istifa edince kurulun sadece dört üyesi kaldı. Ankara İl Disiplin Kurulu da bu toplantıda yenilenecek.
Mersin'de ise yüzlerce partili ihraç istemiyle il disiplin kuruluna verildi. Kınama ve uyarı cezalarıyla yetinen kurul, istifa yoluyla boşaltılmak istendi. Ancak istifalar kurulun düşmesini sağlayamayınca kalan beş üye ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edildi.